Sepetim

Sepette ürün yok.

Whey Protein ve İzole Protein Farkı Nedir?

Whey Protein ve İzole Protein Farkı Nedir?

Whey Protein konsantresi, izole whey protein’ e göre daha az işlem görmüştür. Doğala özdeş bir yapıdadır. İzole whey proteini daha yüksek protein oranı değerlerine sahiptir. Whey protein, yağ, karbonhidrat ve laktoz içerir. Vücut içerisindeki emilim ve verimi daha yavaş gerçekleşir.

Hepsi protein ekibi olarak, konuyu daha anlaşılır kılabilmek adına aşağıdaki tabloyu sizler için oluşturduk. 

Whey Protein ve İzole Protein Arasındaki Farklar

Whey Proteinİzole Protein
Daha çok işlem görmüştür.Biyolojik değerleri yüksektir.
Güçlü bir antioksidandır.Verimliliği yüksektir.
Glutatyon üretimi sağlar.Vücut içerisinde emilimi daha kolaydır.
CLA etkileri taşır.Laktoz intolaransı olanlara daha uygundur.
%29 – %89 oran arasında protein içerir.%90 – %94 oran arasında protein içerir.
Besin değeri yüksektir.Karbonhidrat, yağ minimum oranda içerir.

Tablo.1 Whey Protein ve İzole Protein Arasındaki Farklar

Whey protein konsantresi antioksidan etkisi bulunan glutatyon üretimini gerçekleştirir. Bu nedenle, daha faydalı olduğu düşünülür. Fakat whey protein genel sağlık, kas onarımı ve bağışıklık sistemi üzerindeki faydaları araştırıldığında, whey protein izolesi de kullanılabileceği gözlemlenmiştir. 

Tercih edilen Whey protein izolesi, glutatyon düzeyini arttırır. Bu durum yalnızca whey protein konsantresine ait değildir. Sonuç olarak; glutatyon oranı içerisinde ihtiva ettiği sistein amino asit miktarına bağlıdır. N-asetil-sistein supplementleri ile benzer etkiler elde edilebilmektedir.

Whey proteinin faydaları içerisinde; içerdiği yağdan kaynaklı CLA konjuge linoleik asit bileşiğinin oluşturduğu yararlar vardır. Bu oran, pastörize sütten vücut tarafından alınan CLA oranından çok daha yüksektir. 

İzole protein çeşitleri ile elde edilen protein oranı %90 – %94 arasındadır. Whey protein konsantresi ile bu oran  %29 ila %89 arasındadır. Satın alma hedefiniz yüksek proteinli bir ürüne sahip olmaksa whey protein izolesini tercih edilebilirsiniz. Fakat yüksek biyolojik değere sahip bir gıda takviyesi arıyorsanız, whey protein konsantresi tam size göredir.

Whey Protein Nedir?

Whey protein, peynir üretimi sırasında oluşan bir üründür. Bazı gıda takviyelerinin markaları üretim yaparken süt ürünlerinde bulunan bileşikleri kullanır. Birçoğu whey proteini peynir altı suyundan imal edilir. Peynir altı suyundan elde edilen whey proteinlerde yüksek besin değerleri bulunur. Bu da daha fit bir görünüm ve daha güçlü kaslar demektir. 

İzole Protein Nedir?

Whey protein konsantresi %70 – %85 oranla protein, %5 ise laktoz içerir. Mikro filtreleme ve İyon değişimi işlemleriyle bu oran %90’ın üzerine çıkarılır. Bu işleme tabi tutulan protein whey protein izolesi ismini alır. İzole protein içeriğinde karbonhidrat, yağ ve laktozu sıfıra yakın bir değerde bulundurur. Kas yıkımının dezavantajlarından maksimum seviyede korur. 

İzole whey proteini, biyoyararlanımı oldukça yüksektir. Hızlı sindirilir ve yüksek oranda BCAA içerir. (BCAA hakkında bilgi almak için bknz.) Protein tozlarının faydalarından yararlanmak isteyen laktoz intoleranslı kişiler, bu ürünümüzü güvenle tercih edebilirler. 

İzole protein çeşitleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.