Sepetim

Sepette ürün yok.

Vitamin Çeşitleri

Vitaminler kendi içlerinde birkaç gruba ayrılır ve birkaç çeşidi vardır. Her vitaminin rolü farklı olabilir ve bir vitamin eksikliği yaşarsanız doktorunuza danışmanız önemlidir.

 Multivitaminler

Multivitaminler, birçok vitamin ve mineral içeren karmaşık besin takviyeleridir.

A vitamini 

A vitamini yağda çözünen bir vitamindir. A vitamininin iki formu vardır. Bu formlar aktif A vitamini (retinol) adı ile de bilinir ve beta-karotendir. A vitamini gerektiğinde takviye olarak alınabilir.

B vitaminleri 

B vitaminleri hücrelerde önemli rol oynayan vitaminlerdir. Suda çözünen bir vitamin türü olan B vitaminleri çeşitli gruplara ayrılır. Bu gruplar: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12

 C vitamini 

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücut tarafından üretilmeyen bir vitamin türüdür. Bu nedenle, gıda veya takviye yoluyla elde edilebilir.

D Vitaminleri

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Genellikle “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılır. D vitamini aktif formuna dönüşürken iki aşamalı bir süreçten geçer. İlk önce karaciğerde depolanmış bir kalsidiol formu olarak oluşur. Daha sonra böbrekte aktif formuna dönüştürülür.

E Vitamini

E vitamini yağda çözünen bir vitamin türüdür. Gerekirse dışarıdan takviye olarak alınabilir. Bu vitamin birçok biçimde vücuda alınabilir.

K Vitamini 

Pıhtılaşma vitamini olarak da bilinen K vitamini insan sağlığı için önemli bir vitamindir. İki ana K vitamini türü vardır. Bunlar K1 ve K2 vitaminleridir. Bu vitaminler gerektiğinde besin takviyesi olarak alınabilir.

Diğer Vitaminler

A, B, C, D, E, K vitaminleri ve multivitaminler ayrı ayrı veya bazen kombinasyon halinde satılabilir. Ayrıca su ve vitamin içecekleri şeklinde de gelebilirler.

Vitamin Türleri 

Vitamin takviyeleri birçok şekilde bulunabilir. Bu formlar çeşitli şekillerde kullanılabilir ve ihtiyaca göre seçilebilir.

Ampul Form 

Ampullerdeki vitamin takviyeleri genellikle bir sıvı ile karıştırılarak verilir. Tüp şeklindeki takviyelerin üzerinde sıvı ile ne kadar karıştırılabileceği yazılıdır. Bu form genellikle kapsülleri veya tabletleri yutmakta zorluk çeken kişiler tarafından tercih edilir.

 Çiğnenebilir Form 

Çiğnenebilir vitamin takviyeleri, vitaminlerini tablet veya pastil şeklinde almak istemeyenlerin tercih ettiği vitamin takviyesi şeklidir. Ağızda çiğnenerek sindirim sistemine alınan bu form, farklı bir aromaya sahip olabilir. Özellikle çocukların kullanımına uygun ve pratik olan çiğnenebilir vitamin takviyeleri, çocuklu ailelerin ilk tercihlerinden biridir. Günlük kullanımda pratikliği ve rahatlığı ile öne çıkmaktadır.

Efervesan Tablet 

Efervesan vitamin takviyeleri genellikle tercih edilen formdur. Efervesan tablet formu, pratikliği ve tüketim kolaylığı nedeniyle takdir edilmektedir. Suya atılan tabletler suda çözüldükten sonra tüketilecektir. Suda iyice çözüldükten sonra kullanılması tavsiye edilir.

Kapsüller 

Kapsüller, vitamin takviyelerinin en popüler biçimlerinden biridir. Kapsül formundaki vitamin takviyeleri pratik kullanımları ve kolay taşınabilirlikleri sayesinde yetişkinlerin ilgisini çekmektedir. Aldıktan sonra vitamin kapsülleri vücudun sindirim sürecine katılır. Vitamin takviyelerini hızlı ve rahat bir şekilde almak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Pastil

Tablet formundaki vitamin takviyeleri, tablet veya kapsül şeklinde tüketmeyi zor bulan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Pastil formu ağızda emilirek sindirim sistemine dahil olur ve farklı tatlarda bulunabilir. Genel olarak çocuklu aileler çocukları için pastil şeklinde vitamin takviyesini tercih etmektedirler. Vitamin takviyeleri, tüketimi kolay ve keyifli hale getiren pastil formunda mevcuttur.

Saşe

Vitamin takviyeleri, diğer formlardan daha hijyenik olan, kullanırken açabileceğiniz bir kapağa sahip olan ve genellikle tek kullanımlık olan poşetlerde gelir. Ürünün kolisindeki miktara göre paket bulunur ve kullanılacağında bu paketlerden biri açılıp tüketilmektedir. Diğer formlara göre daha hijyeniktir.

Sıvı 

Sıvı vitamin takviyeleri, kullanım kolaylığı nedeniyle popülerdir. Kapsül ve tabletleri yutmakta güçlük çeken kişiler de bunun yerine sıvı formu tercih etmektedir. Bu örnek; Damla, sprey gibi farklı kullanımları da vardır. Bireysel tercihe bağlı olarak bu özellikler arasında sıvı vitamin takviyeleri tercih edilebilir.

 Şişe 

Şişelenmiş vitamin takviyeleri genellikle sıvı halde bulunur ve önerilen miktarlarda tüketilir. Hızlı ve kolay kullanımı nedeniyle tercih edilmektedir.

 Tablet 

 Tablet formundaki vitamin takviyeleri, hazırlık sürecini kısa tutan vitamin takviyeleri tüketmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Tablet formundaki vitamin takviyeleri su yardımıyla yutularak tüketilir. Gündelik hayattaki taşınabilir tablet formu, ambalaj ve boyut olarak sıvı formu hazırlamakla zaman kaybetmek istemeyenlerin ilk tercihi oluyor. Tablet formda efervesan tabletler de vardır.

 Toz 

Toz vitamin takviyeleri, takviye tüketimini gıda ile birleştirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu formdaki takviyeler toz halinde gelir ve talimatlara göre yiyeceklerle karıştırılarak tüketilir.

En iyi Vitamin Markaları

Vitamin takviyeleri farklı markalar tarafından farklı ağırlık ve şekillerde üretilmektedir. Bu alandaki başlıca markalar Hepsiprotein.com‘da satılmaktadır. Vitamin takviyelerinin en ünlü ve tercih edilen markalarının başında; Redup Nutrition, NutriKing, Biohiit markalar vardır. İhtiyacınıza uygun vitamin takviyesini HepsiProtein.com’dan alabilirsiniz.

Vitamin Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vitamin takviyesi seçerken piyasada güvenilirliği ile öne çıkan markaların ürünlerini tercih etmek önemlidir. Ayrıca ürünlerin orijinal olup olmadığı da kontrol edilmelidir. TR Tarım ve Orman Bakanlığı onay ve izin numarası ürünün orijinal olup olmadığını, vitamin takviyesini üreten firmanın ürününün barkodunu ve parti numarasını gösterir. Bu açıdan aldığınız vitamin takviyelerinin ambalajlarının hasarsız olması önemlidir.

 Vitaminlerin Fiyatları

Vitamin takviyeleri piyasada farklı markaların çeşitli form ve ağırlıklarında sunulmaktadır. Her vitaminin fiyatı da farklıdır. Bir vitamin takviyesi satın almadan önce, sizin için hangi şeklin ve ağırlığın doğru olduğuna karar vermek ve buna göre fiyatlandırmayı araştırmak önemlidir. Bu durumda yaşınıza, cinsiyetinize veya vücut tipinize göre hangi vitaminlerin size uygun olduğunu seçmeniz önemlidir. Vitamin takviyeleri seçmek için öncelikle doktorunuza danışabilirsiniz. Ardından, sizin için  en uygun vitamin takviyesinin türünü ve şeklini bulduktan sonra, sektördeki en iyi markalara ev sahipliği yapan Hepsiprotein.com’dan satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Vitaminler Ne İşe Yarar? 

Vitaminler farklı gruplara ayrılır ve her vitaminin özellikleri değişebilir. Bu nedenle vitamin eksikliğiniz olduğundan şüpheleniyorsanız hemen tıbbi yardım almanız önemlidir. Ardından size en uygun vitamin takviyesini bulabilir ve Hepsiprotein.com adresinden satın alabilirsiniz.

 Vitaminler Nasıl Kullanılır?

Tüm vitaminlerin farklı kullanımları olabilir ve kutu üzerindeki talimatlara göre tüketilebilir. En uygun vitamin takviyesi için doktorunuza danışmanız önemlidir.

Vitaminleri Kimler Kullanabilir? 

Vitaminlerin insan vücudu için gerekli olduğu bilinmektedir. Vitamin takviyesi almak için belirli bir yaş yoktur ancak vitamin eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız Hepsiprotein.com adresinden doktorunuza danışarak size uygun vitamin takviyelerini satın alabilirsiniz.

Vitaminleri Ne Zaman Almalısınız? 

Çoğu vitaminin etki süresi değişebilir. Vitamin takviyesi kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışarak vücudunuza, yaşınıza ve etkili kullanımınıza uygun hangi vitamin takviyesini almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Vitamin takviyenizin ambalajında ​​belirtilen kullanım talimatlarını da kontrol edebilirsiniz.

Vitaminler Vegan mı? 

Vitamin takviyeleri çoğu yaşam tarzına ve diyete göre farklı ürünler içerebilir. Vejetaryenler ve veganlar için çeşitli vitamin takviyeleri de mevcuttur. Bu markaya göre değişebilir. Satın aldığınız vitamin takviyesinin vegan olup olmadığını kutunun üzerinde kontrol edebilirsiniz.

 Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? 

Tüm vitaminlerin etkileri farklıdır ve vitaminlerin etkileri kişiden kişiye değişebildiği gibi eksiklik belirtileri de farklılık gösterebilir. Eksiklik belirtileri cinsiyete, yaşa veya fiziksel duruma bağlı olarak farklı etkilere sahip olabilir. Vitamin eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza görünün.