Sepetim

Sepette ürün yok.

BCAA

BCAA dallı zincirli amino asit destekleridir. Valin, izolösin ve lösind’den meydana gelir. Gıda takviyesi olup yağsız kas kütlesini ve performansını yükseltmek isteyen sporcular tarafından özellikle tercih edilir. İçinde bulunan maddelerin açıklamalarına aşağıdan ulaşılabilir;

 1. Lösin: Bu madde deri dokusunun, kasların ve kemiklerin onarılmasından sorumludur. Aynı zamanda kan şekeri seviyesini de düzenler. Yaraların iyileşmesine, enerji seviyesinin düzenlenmesine, kas dokusunun bozulmasını önlemeye yardımcı olur.
 2. İzolösin: Valin ve Lösin gibi enzim ve proteinlerin iç yapısında bulunur. İnsan vücudu tarafından üretilmeyen bu madde kasların onarılmasını destekler. Kan şekerini düzenleyerek, yaraların iyileşmesinde yardımcı olur.  Bunun dışında açık bir yara olduğunda enfeksiyon için üretilen hemoglobin proteininin meydana gelmesinde, kanın pıhtılaşmasında yardımcıdır.
 3. Valin: Kas dokusunun onarılmasına ve büyümesine yardımcı olur. Nitrojen dengesini ve glikoz stoklarını korur.

BCAA kasların yorgunluğunu azaltarak iyileşme dönemini hızlandırır. Aynı zamanda kaslardan amino asit kaybını da önler. Böylece vücudun proteini daha iyi emmesine yardımcı olur.

BCAA Nedir?

BCAA Branch Chain Amino Acid kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Vücudun protein gereksinimini karşılamak için etkilidir. Bu nedenle sporcular için önemli bir ek takviyedir. Genel olarak vücut bu amino asitleri üretmez. Dolayısıyla dışarıdan alınması gerekir.

Bu madde hakkında kilo vermeye yardımcı olup olmadığı da birçok kişi tarafından düşünülür. Özellikle sporcular için önemli olan BCAA antrenman öncesinde ve sırasında tercih edilir. Kas kaybını ve kas yorgunluğunu almakta olup doğru kullanılırsa birçok artıya sahiptir.

Egzersiz performansını arttırmaya yardımcı olmasının yanı sıra madde kilo vermeyi de destekler. Yağ kaybettiren diyetlerin de etkisini yükseltir. Vücutta insülin duyarlılığını yükselterek yağların yakılmasına yardımcı olur.

BCAA Almaya Gerek Var Mı?

Günümüzde birçok kişi bu maddeyi içeren ürünleri kullansa da yeni kullanmaya başlayanlar/düşünenler vardır. BCAA almaya gerek var mı söz konusu kişiler tarafından yoğun bir şekilde sorulmaktadır. Bunun en temel nedeni fonksiyonlarını, faydalarını bilmemektir.

BCAA’lar diğer amino asitlerin sentezinin gerçekleşebilmesi için kaslara nitrojen taşır. Ek olarak insülin hormonunu da uyarır. Böylece kasların enerji olarak kullanılması için kan şekerini arttırır. İnsülin üretimiyle beraber, kaslar içine alınan amino asitler de yükselir.

Aynı zamanda BCAA protein yıkımını önler. Kas kaybının önüne geçtiği için anti-katabolik etki bulundurur. Sahip olduğu faydalar ise aşağıda olduğu biçimde sıralanabilir;

 1. Kas büyümesi: BCAA’lar kas büyümesini olumlu etkiler. Lösin içeriği ile kaslarda protein sentezini uyarır.
 2. Kas ağrısı: BCAA’lar egzersiz ardından meydana gelen ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 3. Kas yorgunluğu: İnsan vücudunda bulunan kaslar, egzersiz esnasında vücutta yer alan BCAA maddesini kullanır. Böylece kanda bulunan seviyeleri azalır. Böylece vücutta egzersiz yorgunluğu meydana gelir.
 4. Kas kaybı: Kas kaybı protein yıkımının, kaslarda olan sentezi geçmesiyle meydana gelir. BCAA’lar bu konuda yardımcı olabilir.

BCAA almaya gerek var mı diyenler bunları inceleyebilir. Ancak BCAA’ların doğru kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

BCAA Nelerde Var?

BCAA’lar esansiyel amino asitler grubundadır. Bu bakımdan insan vücudunda sentezi yapılmaz ve dışarıdan, hazır biçimde alınması gerekir. Hayvansal kaynaklı besinler arasında özellikle şunlar ön plana çıkar;

 1. Süt ve Süt Ürünleri
 2. Peynir altı suyu
 3. Kırmızı et
 4. Balık
 5. Yumurta
 6. Kümes hayvanları

Bunun dışında BCAA nelerde var bitkisel kaynaklarda da görülür. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi olup incelenebilir;

 1. Fındık, badem, kaju, brezilya fıstığı, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar
 2. Soya
 3. Kinoa Fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller
 4. Mısır Esmer
 5. Pirinç

Ayrıca her besinin BCAA miktarı da aynı değildir. Bazı besinler için bu oranlar, aşağıdaki listeden incelenebilir;

 1. Yumurta: 1 yumurtada 1g
 2. Baklagiller: 100g’da 1.5-2g
 3. Kuruyemişler: 1 avuçta 1g’a kadar
 4. Balık: 100g’da 3-4g
 5. Süt: 1 su bardağında 2g
 6. Peynir: 100g’da 4g
 7. Kırmızı et: 100g’da 4-5g
 8. Tavuk veya Hindi Eti: 100g’da 3-4g

BCAA nelerde var diyenler ürünlere ek olarak bunları da bilmelidir. Takviyeler BCAA’ların alımı yeterli değilse önerilir.

BCAA İçeren Ürünler

BCAA içeren takviye gıdalar özel bir şekilde üretilir. Redup Plus 4:1:1 bunlardan bir tanesi olup karpuz aromalıdır. Besin değerleri oldukça farklı olarak yer alır. Genel anlamda bakılacak olduğu zaman bazı ürünlerde vitamin değerleri fazla olurken bazılarında mineral değerleri fazla olabilir. Bir insan bedeninde ek takviye olarak alınması gereken her bir içeriği barındırarak özellikle spor alanında ilerlemek isteyenlerin daha iyi ilerlemesi için katkıları bulunur.

Redup BCAA Plus kullanımı antrenman öncesinde 1 ölçek ürünün, 200 ml su ile karıştırılıp tüketilmesi ile yapılır. Bu başlangıç, orta ve ileri seviye için aynı şekildedir.

NutriKing Bcaa

NutriKing BCAA 4:1:1 elma aromalıdır, kutusunda 40 servis içerir ve her serviste 6 gram BCAA ve 2 gram L Glutamin bulundurur.

Natural Mutation Bcaa

Kirazlı elma aromalıdır, 40 servislik 400 gramlık paketlerde sunulmaktadır.

Redup Bcaa

Redup Bcaa iki farklı formda sunulmaktadır, bunlar kapsül ve toz şeklindedir. Kişinin tercihine göre kapsül veya toz bcaa kullanabilmektedir.

BCAA Ürünlerinin Farkları Nelerdir?

BCAA ürünlerinin farklarının neler olduğu da takviye gıda alma düşüncesinde olan herkesin merak ederek en çok araştırdıkları konular arasında yer alır. Her bir ürünün içerik kısmı farklı olarak yer alırken bir yandan da aromalı isteyenler için aromalı, aromasız isteyenler için aromasız türleri yer alır. Tabi ki de ürünlerin arasında meydana gelen farklar sadece aromalı olması ya da olmaması olarak da nitelendirilemez.

Herkesin bünyesi farklıdır ve bedensel gelişimleri de farklı olarak ilerlemektedir. Bu yüzden de kişilerin bedenleri için gerekli olan ek takviyeler de biri birinden farklı olarak gözlenebilir. Hal böyle olunca kişiler kendileri için en uygun olan ürünleri almak için de ek takviyelerden yararlanırken içerik kısımlarından kendilerine en uygun olanları alabilirler. Bu noktada içerik kısmında sunulan vitaminlerden mineral değerlerine kadar birçok detay farklı olur.

Kişilerin BCAA kullanımından hemen önce nasıl takviyelere ihtiyacı olduğunu analiz etmesi gerekir. Bu yüzden de BBCA kullanımları sırasında içerik detaylarının incelenerek buna göre bir yol belirlenmesi kişilerin kendi ihtiyaçlarına en uygun olan ürünleri rahatlıkla bulmalarına yardımcı olur. Her bir ürünün farklı destekleri yer almasıyla da bilinen detaylardandır.