Sepetim

Sepette ürün yok.

Arjinin

Arjinin beslenme düzenin bulunan proteinlerden alınan 20 amino asitten biridir. Yarı esansiyel bir amino asit olarak kabul edilmektedir. Birçok fizyolojik fonksiyonu yerine getiren proteinin yapı taşlarıdır. Ayrıca nitrik oksit gazının üretimine de yardımcı olur.

Arginine olarak da bilinen bu madde insan vücudu tarafından kendi başına üretilemez. Bu nedenle dışarıdan alınmaktadır. Ancak bu yetersiz geliyorsa dışarıdan takviye olarak almak da mümkündür. Madde çok sayıda fizyolojik sürecin yerine getirilmesi için şarttır. Bunlar,

 1. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi
 2. Vücuttan zehirli atıkların atılması,
 3. Büyüme hormonunda artış,
 4. Hormon salgılanması şeklindedir.

Arjinin nedir bunun dışında bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmalıdır. Damar genişletme ve protein sentezinde rol aldığı için kas büyümesi için de önemlidir.

Arjinin Faydaları Nelerdir?

Arjinin faydaları oldukça fazladır. Damar sertleşmesinin önüne geçen bu amino asit kalp krizlerinin önlenmesinde yardımcı olur. Ayrıca iltihaplara karşı da mücadele eder. Bunlara ek olarak şu gibi artıları da vardır;

 1. Kan damarlarının temizlenmesinde, onarılmasında rol oynar.
 2. Kan basıncının düşmesinde destek olabilir.
 3. Konjestif kalp yetmezliği ile mücadele edebilir.
 4. Koroner arter hasatlığı ile mücadele edebilir.
 5. Bağışıklık fonksiyonunun güçlenmesine yardımcı olur.
 6. Atletik performansının gelişmesine yardım eder.
 7. Böbrek fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olur.
 8. Mikrobiyal hastalıklar ile mücadele edilebilirliği arttırır.

Arjinin faydaları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Kötü kolesterolü yok etme, nitrik asit üretmede yardımcıdır.

Arjinin Hangi Besinlerde Vardır?

Arjinin insan vücudunda stabil bir yapıya sahip değildir. Farklı etmenlere göre seviyeleri değişir. Bu nedenle dışarıdan alınması gerekir. L-arjinin ürünlerinin yanı sıra hangi besinlerde bunların olduğunu bilmek ve tüketmek önemlidir. Bunlar ayrıntıları ile aşağıda incelenebilir;

 1. Hindi ve tavuk eti: Her iki et de arjinin bulundurur. Özellikle hindi göğsünde fazladır.
 2. Soya fasulyesi: Soya fasulyesi yüksek miktarda arjinin vardır. Ayrıca mineral ve magnezyum bakımından da zengindir.
 3. Kabak çekirdeği: Demir ve çinko bakımından zengin olan kabak çekirdeğinde arjinin de vardır.
 4. Fıstık: Protein ve vitamin bakımından zengin olan fıstık arjinin içermektedir.

Arjinin hangi besinlerde bulunur sadece bunlarla sınırlı da değildir. Aşağıdaki besinler de bu madde bakımından zengindir;

 1. Yumurta
 2. Fermente Yoğurt
 3. Kefir Ve Çiğ Peynirler Gibi Süt Ürünleri
 4. Otla Beslenen Sığır Eti
 5. Merada Yetiştirilen Kümes Hayvanları
 6. Organ Etleri
 7. Balık
 8. Susam Çekirdeği
 9. Ay Çekirdeği
 10. Brezilya Fındığı
 11. Ceviz
 12. Badem
 13. Deniz Yosunu
 14. Deniz Sebzeleri
 15. Spirulina
 16. Hindistan Cevizi

L-arjinin ürünlerinin yanı sıra bunların da bilinmesi, tüketilmesi gerekir.

Arjinin Vücutta Hangi İşlevlere Sahip?

Arjinin ürünlerini daha önce kullanmayan kişiler, yararlanmadan önce arjinin ne işe yarar sorusunu da sormaktadır. Bu amino asidin vücutta işlevi oldukça geniştir.

Kanın serbest bir şekilde akması için kan damarları nitrik okside gereksinim duyar. Arjinin nitrik okside dönüştürülerek, sirkülasyonun düzenlenmesinde yardımcıdır. Bu bakımdan gerek vücut geliştiriciler gerekse sporcular tarafından sık sık kullanılır.

Arjnin bunun dışında detoksifikasyon, beyin ve bağışıklık fonksiyonu üzerinde de işlev sahibidir. Büyüme hormonunun ve insülinin üretiminde rol oynar.

Arjinin Ürünleri Neler?

Arjinin kaynakları oldukça geniş olsa da bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Bu durumlarda takviye ediciler yer almaktadır. Bunlar oldukça geniş olup bazılar şöyledir;

 1. West Arjinin Karışık Aroma
 2. Powertech Arginine
 3. Muscle Pump Arginine Aromasız

Bunların hepsi L-arjinin kategorisine bulunur. Bunları tek tek inceleyerek besin değerlerini ve nasıl kullanıldıklarını görebilirsiniz.

West Arjinin Karışık Aroma

West L-arjinin 48 adet tek servis için şase formunda ürün bulundurur. 24 adet yeşil elma, 24 adet de böğürtlen aroması vardır. Yeşil elma aromasında içerik kısmının etkileri ile biri birinden farklı detaylar meydana gelir. Beslenme düzeni oluşturma sırasında elma aromasından hoşlanan kişiler bu tarz destekleri alabilecekleri gibi elma içerisinde yer alan asidik etki ile daha düzenli ilerler.

Böğürtlen aromalı olanın içeriği farklılık gösterebilir. Her kişinin bünyesine uygun bit şekilde ek takviyeler seçilebilecek olmasından dolayı kişilerin içerik kısımlarını inceleyerek uygun ürünleri seçmeleri daha mantıklı hamle olacaktır. Bu yüzden içerik detayları ürün alımı sırasında önemli bir role sahiptir.

Ürün 24 kcal enerji değerine sahiptir. Arjinin değeri ise 5000 mg’dır. Doğru kullanım 1 paketin 200 mililitre bir su ile karıştırılarak antrenman sonrasında tüketilmesi şeklindedir. Bu başlangıç, orta ve ileri seviyelerde farklılık göstermez.

Powertech Arginine

Powertech Argigine portakal aromalı bir L-Arjinin ürünüdür. Zengin besin değerlerine sahip olup birçok farklı etken madde ile yer alır. İnsanların sağlık sorunları varsa doktor kontrolünde kullanmaları gereken bir ürün olurken aromalı isteyenler için aroma takviyelerinin yer alması büyük bir rahatlık sunmaktadır. Bu yüzden birçok farklı türü bulunmaktadır.

Ürün doğru kullanıldığı takdirde 71 servis sayısına sahiptir. Bunun için yatmadan önce 2 ölçek ürün, 150 ile 200 ml arası su ile karıştırılıp tüketilmelidir. Bu başlangıç, orta ve ileri seviyelerde de aynı olduğu için oldukça pratiktir.

Muscle Pump Arginine Aromasız

Muscle Pump L-arjinin ürünleri arasında bulunmaktadır. Aromasız olan bu ürün zengin besin değerlerine sahiptir. Arjinin oranı 6000 miligram olup,

 1. Enerji,
 2. Karbonhidrat,
 3. Protein,
 4. Yağ,
 5. Şeker,
 6. Tuz miktarı 0 miligramdır.

Ürün doğru kullanıldığı takdirde 50 servis sayısına sahiptir. 1 ölçek de 6 miligrama eşdeğerdir. Kullanım için 1 ölçek 250 ml su ya da herhangi bir meyve suyu ile karıştırılarak antrenman öncesinde tüketilmektedir.

Arjinin Ürün Çeşitleri Neler?

Arjinin her ne kadar birçok besinde yer alsa da bazı durumlarda yetersiz gelebilir. Bu durumlarda L-arjinin ürünleri devreye girer. Temel olarak 4 farklı formdadır. Tablet şekline olanlar sindirim sisteminde parçalanması için imal edilmiştir. Sert, katı ve pürüzsüz bir yapıya bulunur.

Kapsül formunda olanlar ise koruyucu amaçlı dış kabuk içinde saklanmıştır. Pratik şekilde kullanmak isteyenler tarafından özellikle tercih edilir. Toz formlu arjinin ürünleri kendi içinde aromalı – aromasız olarak ikiye ayrılır. Aromalı olanlar portakallı, böğürtlenli, yeşil elmalı ya da farklı meyvelerden meydana gelebilir. Su ya da diğer içeceklere karıştırmak suretiyle tüketilir.

Şişe formunda olanlar ise likit formunda bulunur. Ölçek aracılığıyla tüketilmekte olup hızlı bir emilim sahibidir. Burada da farklı aromalar vardır.

Arjinin Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

L-arjinin dikkatli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun için ilk olarak doktorunuza giderek bu konu hakkında konuşmanız önerilir. Özellikle aromalı olan ürünlerde, aromaya karşı bir alerjen olmadığına emin olmanız tavsiye edilir.

Ayrıca diyet yapıyorsanız bu konuyla ilgili olarak yine diyetisyeniniz ile konuşulmalı, kullanıp kullanamayacağınız hakkında bilgi alınmalıdır. Sorun yoksa diyet ile nasıl olacağı detaylı olarak öğrenilmelidir.

Bunlara ek olarak L-arjinin almadan önce kutunun üzerinde yer alan tüm bilgileri de ayrıntılı olarak okumanız gerekir. Tavsiye edilen son kullanım tarihi üzerinde yazmakta olup buna özellikle dikkat edilmelidir. Hepsi protein olarak tüm ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edip sizlere emin olduğumuz ürünleri adresinize yolluyoruz.