Sepetim

Sepette ürün yok.

BCAA Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

BCAA ne işe yarar, katobolik enzimlerin, proteinleri parçalamasını önler. Protein sentezi, vücutta hücre büyümesini ve gelişmesini sağladığından hayati önem taşır. BCAA içerisinde lösin, izolösin ve valin bulunduran bir amino asittir. Özellikle kas yapılandırma ve kas yenilenmesinde vücuda yardımcı olur. BCAA kas kütlesini arttırarak, vücut şekillendirmeyi destekler.

bcaa ne işe yarar

BCAA Ne İşe Yarar?

Vücut, protein sentezini sağlamak için bu amino aside ihtiyaç duyar. Sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi olan BCAA’ nın başlıca yararları:

 • Doku iyileştirici ve enerji verici bir özelliğe sahiptir.
 • Kasların onarımında etkili olduğu gözlemlenmiştir.
 • Uyarıcı etkisi vardır.
 • Sinirsel hastalıklara karşı koruyucu özelliktedir.
 • Vücutta azot dengesinin kurulabilmesi için gerekir.
 • Kasları güçlendirir.
 • Hemoglobin üretimi, enerji seviyelerini ayarlamak ve kan şekerini düzenleme görevlerindedir.
 • Bağışıklık sistemi güçlendirici etkiye sahiptir.

Yapılan araştırmalar ile vücudun bu aminoasidi üretmediği saptanmıştır. Aktif spor yapan ve hareketli bir yaşam süren kişilerin diyet listesi için takviye olarak BCAA tavsiye edilir. BCAA ürünleri protein çeşidi açısından zengindir. Ayrıca içerisinde B6 ve C vitamini gibi değerli vitamin ve mineraller de ihtiva eder.

BCAA eksikliği belirtileri arasında:

 • Baş dönmesi 
 • Yorgunluk
 • Depresyon ve alınganlık hali
 • MSUD
 • Miyelin kılıfı hasarı
 • Baş ağrısı

Gibi etkiler görülebilir. BCAA kullanımıyla, performans ve kas gelişimi üzerinde önemli farklar meydana gelir. Uzun süreli performans için BCAA oldukça faydalıdır.

BCAA’nın Faydaları Nelerdir?

BCAA faydaları spor öncesi ve sonrasında oluşan zihinsel ve fiziksel yorgunluğu azaltır. Kas ağrısını önler. Vücut protein sentezini BCAA desteğiyle gerçekleştirmektedir.

BCAA’ nın en önemli beş faydası:

 1. Kaslara Enerji Sağlar

Az kalorili diyetlerde aç kalındığında enerji seviyesi düşer. Katabolik enzimler kas proteinlerini parçalar. Bunun önüne geçmek ve birçok hastalığa karşı açık hale gelmemek için BCAA’ nın dışardan alınması önemlidir. Çünkü kaslar enerjiyle güçlenir.

 1. Kasları Büyütür ve Yağları Yakar

BCAA yağ yakımını hızlandırır ve kas yapar. BCAA’ nın en önemli özelliği yağ hücrelerinden aldığı enerjiyi, kas hücrelerine aktarmasıdır. Böylelikle, yeni kas hücreleri oluşturularak, yağ yakımı da hızlandırılmış olur. Genellikle yağ yakma yolları arayan kişilerin ürün seçimlerinde yer alır.

 1. Yenilenmeye Yardımcı Olur

Ağır antrenmanlarda toparlanmaya yardımcı olur. Özellikle sporcular için kas hasarı ve yenilenme işlevi için faydalıdır. Antrenmandan önce ve antrenmandan sonra BCAA kullanımı tavsiye edilir. Ağır egzersiz programlarına uyum için en kaliteli amino asit markası Hepsi Protein online mağazalarında. 

 1. Ağrı Kesicidir

Yüksek tempolu egzersizlerde kas hasarından kaynaklı ağrıları azaltır. (DOMS) gecikmiş kas ağrılarında dahi büyük etkisi görülür. Bu nedenle spor rutinlerine mutlaka eklenmesi gereken önemli bir sporcu besinidir. 

 1. Faydalı Hormonları Artırır

Ağırlık çalışmalarında alınan BCAA testosteron seviyesini arttırır. Ayrıca, BCAA içerisinde bulunan losin, insülin salgılanmasını destekleyerek, büyümeyi arttırır. 

BCAA Nasıl Ve Ne Zaman Kullanılır?

BCAA en verimli etkisi için spordan 2 saat önce kullanılması tavsiye edilir. Spordan önce alınan ürünün performansı arttırdığı ve yorgunluk etkilerini minimuma indirgediği saptanmıştır. BCAA dozu vücut ağırlığına göre hesaplanmaktadır. Buna göre kg başına 200 mg alınması öneriliyor. Tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler için doktorunuza başvurunuz. 

BCAA Hakkında Merak Edilenler

En İyi BCAA Markası Nedir? Fiyatları Ne Kadar?

Sporcu besinlerinde en iyi 5 BCAA markası Hepsi Protein online mağazasında yer almaktadır. 6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanunu güvencesi ile ürünleri satın alabilirsiniz.