Sepetim

Sepette ürün yok.

Pre Workout Nedir?

Pre Workout Nedir?

Pre workout, güç, dayanıklılık ve performans artışı sağlayan besin takviyeleridir. Bu besin takviyesi farklı amaçlara yönelik içerikler ihtiva eder. Pre workout supplementler içeriğinde, çeşitli performans ürünleri, testosteron arttırıcılar, multivitaminler ve uyarıcılarılar bulundurur. Bir kısmı dayanıklılığı arttırırken, diğer bir kısmı da performans gelişiminde işe yarar. 

Pre Workout Ne İşe Yarar?

Pre workout takviyesi özellikle sporcularda birçok olumlu etki oluşturur.

 Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kas inşasında, gücü üst seviyelere taşıma,
 2. Antrenman öncesi enerji toplama,
 3. Kilo vermeyi hızlandırma,
 4. Antrenman esnasında motivasyonu arttırma

Özelliklerine sahip bir üründür. 

Antrenman Öncesi Supplementler Nelerdir ve Neler  İçerir? 

Sporcular pre workout ürünlerini, kaslarını güçlendirmek ve takviye enerji almak için kullanır. Spordan önce yaklaşık 45 dakika önce alınır. Bir sıvıyla karıştırılarak güvenle tüketilebilir.

 Pre workout nasıl yapılır ve antrenman öncesi supplementler içeriğindeki etken maddeler; 

 • Kafein 
 • BCAA
 • Kreatin
 • Beta alanin
 • Amino Asitler 
 • Tribulus vb. maddeler içerir. 

Hepsi Protein Ekibi’ nin önerisi olan pre workout ürünleri aşağıda yer almaktadır.

Kafein

Pre workout ürünlerinin en önemli içeriği, kafeindir. Birçok enerji içeceği ve pre workout besin takviyesinde bulunur. Enerjiyi arttırır ve yorgunluğu azaltır. Bununla birlikte, yağ yakımı ve performans artışını destekler. 

BCAA (Branch Chain Amino Acids)

BCAA enerji üretiminin temel kaynaklarındandır. Kas hücrelerinin yıkımını önler. Dayanıklılık sporları için kullanımı önceliklidir. 

BCAA nedir, ne işe yarar? Hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı inceleyin. 

Kreatin 

Kreatin, ağırlık çalışan sporcular için performansı arttıran en faydalı üründür. Üzerinde en fazla araştırma yapılan supplementtir. Kas hücrelerinde ATP üretimi sağlayarak, güç ve kuvvet artışı sağlar. Gözlemlenen yan etkileri saptanmamıştır. Düzenli 2 haftalık kullanımda etkileri görülmeye başlanır.

Beta-Alanin 

Beta-alanin, amino asitlerin modifiye edilmiş halidir. Yoğun egzersiz ve kardiyovasküler egzersizler sonucu vücutta asit oranı artar. Beta alanin ise asit oranını dengelemekte işe yarar. Kas yorgunluğunu azaltarak, dayanıklılığı arttırır. 

Beta-alanin vücutta karnozin molekülüne dönüşmektedir. Karnozinde asit tamponu görevinde yer alır. Hücrelerde depolanarak PH düşümüyle salınır. Zorlayıcı eforlarda laktik asit artışına karşı vücudu koruma altına alır. Bu nedenle kas yorgunluğu azaltılmış olur. 

Pre workout Nasıl Kullanılır?

Supplementlerin içerikleri farklılık gösterebilir. Aynı gruba dâhil olsalar bile içerdiği bileşenler farklıdır. Bu nedenle, pre workout nasıl kullanılır yanıtı supplement çeşidine göre değişkenlik gösterir.

Genel tavsiyeler yerine supplement kullanım öncesinde alerjik reaksiyon yaşanmaması adına bir uzmana danışılmalıdır. Pre workout besin takviyesi kana oldukça hızlı karışır. Bu nedenle, normal kullanımın yarım dozu alınması tavsiye edilir. Yarım ölçek dozlarla vücudun ürüne alışması sağlanır. Başlangıç evresinden sonra 1 ölçek kullanılmaya başlanabilir. 1 doz pre workout 100-150 ml’ dir. Suyla karıştırılarak rahatlıkla tüketilebilir.

Pre-workoutlar kompleks yapıda olduğundan herhangi bir ürünle karıştırmaya ihtiyaç yoktur. Tercihiniz başka bir ürünle birlikte kullanmak ise, ilgili uzmana danışabilirsiniz. Kana hızlı karışması sebebiyle bol sıvı ile tüketmeye özen gösteriniz.  

Pre-workout supplementi kullanımı en doğru zaman, antrenmandan öncesi yaklaşık 30 dk.’ dır. Bu bilgiler, egzersizden 1-2 saat önce yemek yenilmesi halinde geçerlidir.

Antrenman Öncesi Beslenme ve Pre Workout Kullanımı

Dayanıklılık antrenmanları ya da HIIT yani yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlarda enerji seviyeleri yüksek olmalıdır. Aksi halde belirgin bir kas kaybı yaşanır. Yorgunluk hissinin azaltılması için antrenman öncesi pre workout ürünlerin alınması oldukça önemlidir.  

Pre workout takviyesi, vücuda gerekli olan protein ve yeteri miktarda karbonhidratı sağlar. Karbonhidratlar direkt enerji düzeyini yükseltir. Vücuda daha sonra kan şekerinde kullanılmak üzere önce glikojen sonra ise glikoz içerir. Kan şekeri düzeyinin yükselmesiyle ortaya enerji çıkar. Egzersiz anında enerji seviyeleri çok hızlı bir şekilde azalır. Pre workout takviyeler ise antrenman öncesinde ve sırasında kas depoları ve enerji seviyelerinin yüksek kalması sağlar. 

Sizlerde optimum performansa ulaşmak istiyorsanız, Pre workout ürünlerimiz için hemen tıklayın. 

Pre workout ürünler antrenmandan ortalama 30 ile 45 dakika öncesinden alınmalıdır. Antrenmandan önce kullanılan besin takviyeleri genelde bir sıvı ile tüketilir. Pre workout takviyeleri kıyaslandığında, aralarında farklar olduğu görülür. Ürünleri birbirinden ayıran en temel fark; kreatin içerip içermemesidir.  Kreatinli ürünler, kasların kreatin havuzunu tamamlamak açısından oldukça faydalıdır. Kreatin bileşiği, fiziksel performansla doğrudan bağlantılıdır. Ortalama 3 gram kreatinin, dayanıklılık antrenmanlarında fiziksel performansı arttırdığı gözlemlenmiştir.  Pre workout takviyelerinin içerisindeki diğer bileşenler kafein, BCAA, protein ve beta alanin olarak sıralanabilir.

Pre-Workout Ürünlerinin Olası Yan Etkileri

 • İçeriğinde kafein maddesi bulunur. Bu sebeple, kafein içeren başka ürünlerle kullanılması olası yan etkiler oluşturabilir.
 • Doz aşımında kalp çarpıntısına sebep olabilir.
 • Etken maddelere herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olmadığına emin olmalısınız. Aksi halde, deride dökülme ve kızarıklık yaşanabilir.
 • Düzensiz kullanımda sindirim ve mide sorunları yaşanmasına neden olabilir.

Pre workout Tavsiye

 • West Buster Pre Workout
 • West Nutrition Raptor
 • Muscle Pump Arginine
 • King Panda Attack Pre-Workout
 • Powertech Fire Power

Hepsi Protein Ekibi, profesyonel kadrosuyla sizlere en iyi pre workout ürünlerini sunmaktadır. Pre- workout faydaları için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Tüm pre- workout ürünleri sayfamızı incelemek için hemen tıklayın.

Pre Workoutlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kreatin Pre-workout Ürünü müdür?

Bilimsel araştırmalar, kreatinin ürününün antrenmanlardan belirli bir süre önce alımıyla, atletik performansın artış gösterdiğini ifade ediyor. Bu özelliğinden dolayı, kreatin supplementinin pre – workout bir ürün olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Pre-workout ve Kreatin Aynı Anda Kullanılır mı?

Kreatinin vücuttaki temel işlevlerinden biri de pre workout görevi üstlenmesidir. Bu sebeple, pre – workout ürünleriyle birlikte kullanımında herhangi bir sorun teşkil etmez.