Sepetim

Sepette ürün yok.

L-Carnitine Ne Zaman Kullanılmalı?

L-Carnitine Ne Zaman Kullanılmalı?

L-carnitine et ve süt ürünlerinde bulunan doğal bir amino asittir ve insan vücudunda doğal enerji üretimine katkı sağlamaktadır. Ancak gündelik yaşamda vücudun besinlerden aldığı aminoasidi emmesi ve sentezlemesi yeterli olmadığı için özellikle sporcularda L-Carnitine takviyelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Karnitin eksikliği olduğu tespit edilen kişilerin ve sporcuların belirli dozlarda L-Carnitine takviyesi alması çok önemli faydaları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle spor seanslarından hemen önce, günlük ve düzenli bir şekilde L-Carnitine alımı spor esnasında oluşan kas hasarlarını en hızlı şekilde onaracak ve verdiği enerji ile daha verimi bir spor düzeni kurmanıza kesinlikle yardımcı olur.

L-Carnitine yoğun egzersiz programlarını destekleyici bir takviyedir. Ancak spor yapılmadığı dönemlerde de kullanımı bir sorun teşkil etmemektedir. Spor seansınızın olmadığı günlerde de sabah saatlerinde belirtilen ölçeklerde L-Carnitine kullanımı günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanız adına gerekli görülmektedir. Bununla birlikte yaşlılar, vegan ve vejetaryen kişiler gerekli aminoasidi alamadıkları için bu tarz takviyeler ile bu ihtiyaçlarını en sağlıklı şekilde karşılayabilmektedir.    

L-Carnitine etkisi ne kadar sürüyor?

L-Carnitine etkisi ortalama 4 saat sürmektedir.

L-Carnitine aç mı tok mu kullanılmalı?

En iyi etkiyi görmek için aç karnına bol su ile kullanılmalıdır.

Sabah mı akşam mı kullanılmalı?

Sabah akşam fark etmeksizin spor saatlerinize göre aktiviteden önce kullanılır.

L-Carnitine Kullanımı

L-Carnitine Kullanımı

L-Carnitine kullanımı özellikle sporcular için gerekli adımlardan birisidir. Yoğun spor antrenmanlarında vücutta bulunan karnitin depoları boşalmakta ve bu depolar sadece besinden alınan amino asitler ile yeterli şekilde dolmamaktadır. Dolayısıyla spor sonunda vücutta azalan aminoasit desteğinin en hızlı şekilde sağlanabilmesi için L-Carnitine kullanımı önerilmektedir. 

Yapılan araştırmalar ile l-karnitinin kilo verme ve yağ yakımında etkili olduğunu kanıtlamıştır. L carnitine genellikle yağ yakıcı özellikleri ve terlemeye teşvik eden etkileri ile tercih edilir.

L-Carnitine kullanımı günün herhangi bir zaman diliminde yapılabilmektedir. Ancak verimlilik alabilmek için önerilen en doğru zamanlandırma spor seanslarından 20 dakika önceden alınması yönündedir. Bu tür bir kullanımda vücudumuzda sağlamış olduğu faydalar maksimum düzeyde hissedilmektedir. 

Düzenli olarak L karnitin takviyesinin kullanımının vücudunuza sağladığı faydalar şöyledir; 

  • Kas oluşumuna destek olan önemli bir takviyedir. Düzenli kullanımı ile kas oluşumunu hızlandırmakta ve kaslarınızı güçlendirmektedir.  
  • Yoğun egzersiz sonrasında oluşan kas hasarı riskini azaltmakta aynı zamanda kas ağrılarının önüne geçmektedir. 
  • Vücutta enerji üretimine katkı sağladığı için yağ yakımı desteği vermektedir.
  • Uzun süreli ve düzenli bir kullanımı sonucunda vücutta Nitrik Oksit üretimine katkı sağlamakta ve böylelikle kaslarda oluşan egzersiz yorgunluğunu minimum düzeylere ulaştırmaktadır. Egzersiz yorgunluğunuz azaldığında performansınız olumlu yönde etkilenmektedir.

Hepsiprotein.com olarak sizlerle en kaliteli markaları buluşturup, düzenli olarak yaptığımız kampanyalar ile en uygun fiyatlara satın almanızı sağlıyoruz.

Özetle l carnitine vücuttaki yağları yakma özelliğine sahip olmasıyla öne çıkıyor ve sizlere öneriyoruz.

Ayrıca Kreatin mi BCAA mı kullanılmalı? başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.