Sepetim

Sepette ürün yok.

Kreatin Mi Bcaa Mı Kullanılmalı?

Kreatin Mi Bcaa Mı Kullanılmalı?

Kreatin mi BCAA mı kullanılmalı veya her ikisini de kullanmalı mıyız oldukça merak edilen bir soru. Fitness dünyasındaki takviyelerin sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle anlaşılması oldukça zor olabilir. Eğer sizin için doğru ürünleri seçerseniz, fitness hedeflerinizde, istediğiniz sonuçları daha kolay ve hızlı bir şekilde alabilirsiniz.

BCAA ve kreatin, günümüzde piyasada en popüler fitness takviyeleri arasındadır. Kas geliştirmeye çalışıyorsanız, büyümenizi ve performansınızı optimize etmek için birine mi yoksa ikisine birden mi ihtiyacınız olduğuna karar vermek zor olabilir.

Ayrıca bu iki takviyenin ne olduğu da bilinmeyebilir. Bunları kullanmadan önce ne olduklarını, artılarını bilmeniz de spordan verim almanız için önemlidir. 

Kreatin Ve Bcaa Aynı Anda Kullanılır Mı?

kreatin ve bcaa aynı anda kullanılır mı

Her ne kadar kişiler endişe duyulsa da kreatin ve bcaa aynı anda kullanılabilir. 

Kreatin ve BCAA aynı anda kullanımı mümkün mü? Bu soru özellikle fitness’a yeni başlayan kişiler tarafından düşünülen konular arasındadır. Çünkü yanlış bir kullanım yapılmak istenmez, o sebeple sizler için detaylı olarak inceleyelim.

Burada ilk olarak fitness hedefleriniz varsa, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmenizin şart olduğunu bilmeniz gerekir. BCAA ve kreatin gibi ürünler buna ilave olarak kullanılır.

Dolayısıyla rahat bir şekilde ikisini de almanız mümkündür, ancak bunların kullanımı doğru olmalı ve eğitmenizin size uygun bir program belirlemelidir. Eğer aklınıza takılan bir soru olursa aşağıdaki yorum kısmından veya hepsiprotein.com canlı destek ekibinden destek alabilirsiniz.

Kreatin ve BCAA farkı nedir?

Kreatin Mi Bcaa Mı Kullanılmalı?

BCAA yüksek direnç gerektiren ve temposu yüksek antrenmanlarda kullanılır. Kreatin ise temposu düşük fakat yüksek yoğunluklu antrenmanlarda kullanılır.

BCAA Nedir ve Hangi Artılara Sahiptir?

BCAA ne işe yarar? Hem BCAA takviyeleri hem de kreatin, atletik performansı ve vücut kompozisyonunu iyileştirmek için kullanılan güvenli ve doğal takviyelerdir.

BCAA’lar kas büyümesine fayda sağlamak için benzersiz bir yapıya sahip olan üç temel amino asittir. Bunlar lösin, izolösin ve valin şeklinde olup moleküler yapının bir tarafa dallanan kısmını ifade eder. Genel olarak amino asitler, kas yapısının önemli bir bileşeni olduğu bilinen proteinin yapısını oluşturur.

Bununla birlikte, amino asitler vücutta yapılamaz ve bu nedenle diyetle tüketilmelidir. BCAA’lar et, kümes hayvanları ve yumurta gibi protein açısından zengin gıdalarda bulunur, ancak sporcular ve sıkı antrenman yapanlar diyetlerinden alabileceklerinden daha fazlasına ihtiyaç duyabilirler.

BCAA kullanımı da burada devreye girer. Bunun artıları incelendiği zaman ana hatları ile aşağıda yer aldığı gibi görülür;

  1. Daha hızlı metabolizma: BCAA’ların benzersiz yapısı, kasların onları önce karaciğerde metabolize etmek yerine doğrudan metabolize etmesine ve kullanmasına izin verir. Bu özellikle çalışmak için yararlıdır. Çünkü kaslar faydaları hızlı ve verimli bir şekilde toplar.
  2. Geliştirilmiş dayanıklılık: BCAA’lar, egzersiz sırasında yorgunluğa neden olan bir nörotransmiter olan serotonini baskılamaya da yardımcı olabilir. Kanın kaslara daha fazla oksijen taşımasına yardımcı olma olasılığı ile birleştiğinde, BCAA’lar egzersiz sırasında dayanıklılığı artırmaya yardımcı olabilir.
  3. Optimal iyileşme: BCAA’lar kas onarımı ve ağrılarına yardımcı olabilir. Bu, kasların daha hızlı iyileştiği, kas liflerinin kendilerini onardığı ve hızla büyüdüğü ve daha fazla kas oluşturmak için spor salonuna daha erken döndüğünüz anlamına gelir.

Ancak bu gibi artıların doğru kullanımda geçerli olduğu unutulmamalıdır.

Kreatin Nedir ve Artıları Nelerdir?

Kreatin nedir ve ne işe yarar? Bu madde vücuttaki amino asitlerden üretilir. Lakin aynı zamanda çok popüler bir fitness takviyesidir. Özellikle yoğun zihinsel veya fiziksel egzersiz sırasında enerji üretiminde rol oynar.

Amino asitlere bazı benzer özelliklere sahiptir, ancak biraz farklı bir fayda sunar. Kas büyümesi için şu gibi artıları da yer alır;

  1. ATP – Adenozin trifosfat (ATP), metabolizmanızın egzersiz sırasında parçalanan hayati bir unsurudur. Vücudunuz daha fazlasını üretmekte yavaşsa, kendinizi yorgun hissetmeye başlarsınız.
  2. IGF – 1: Kreatin ayrıca yağsız kas kütlesi oluşturmada da rol oynar. Anabolik bir hormon olan insülin benzeri büyüme faktörü 1’in (IGF-1) seviyesini yükseltir. Ayrıca kaslara daha fazla su getirir ve bu da büyümeyi kolaylaştırır.
  3. İyileşme: Kreatin hücre sinyalleşmesini iyileştirerek kas onarımını destekleyebilir ve aynı zamanda kas ve protein yıkımını azaltabilir.

Bununla birlikte, kreatin takviyesi vücudunuzun ATP’yi daha hızlı üretmesine yardımcı olur ve egzersiz sırasında size daha fazla enerji verir. Kreatin en çok sprint gibi yüksek yoğunluklu egzersizler sırasında faydalıdır.

Kreatin, bir egzersiz sırasında tamamen enerji, güç ve güçle ilgilidir. Vücutta daha hızlı enerji üretmesine yardımcı olur ve yağsız kasları destekler. Kreatin faydaları bu nedenle fitness’ta oldukça fazladır.

Dilerseniz bcaa ve kreatin kategorilerimize bakabilir kampanyalardan ve en uygun fiyatlardan faydalanabilirsiniz.