Sepetim

Sepette ürün yok.

Amino Asit Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Amino Asit Nedir? Ne İşe Yarar

Amino asitler ne işe yarar? Amino asit her sporcunun enerji kaynağıdır. Proteinler parçalanarak, amino asit bileşiklerini oluşturur. Sporcular için amino asidin en önemli faydası kas kütlesini geliştirmesidir. Yağsız vücut kütlesinin oluşumu, kas gücünün arttırılması, dokuların onarılması için vücudun amino asitlere ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, amino asitlerin içinde bulunan arjinin kaslara kan akışını hızlandırır. 

Amino asitler sporcular için saymakla bitmeyen birçok etkiye sahiptir. Amino asidin en önemli yararlarından biri de egzersiz anında oluşan yorgunluğu gidermesidir. Amino asitlerin içerisindeki BCAA, zihinsel ve fiziksel yorgunluğu azaltmada yardımcıdır. Yapılan bir araştırmada; antrenman sırasında BCAA tüketen kişilerin, plasebo kullananlara oranla %15 daha az yorgunluk hissettiği tespit edilmiştir. ‘’BCAA ne işe yarar, faydaları nelerdir?’’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Amino asitlerin faydaları şu şekildedir;

 • Karın yağlarınızı eritir.
 • Kas kaybınızı önler.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Egzersiz performansınızı arttırır.
 • Egzersiz yorgunluğunuzu azaltır.
 • Sinir sisteminizi korur.
 • Duygu durumunuzu iyileştirir. 

Sizlerde amino asidin vücudunuz için zengin olan tüm faydalarından yararlanmak için hemen tıklayın.

En İyi Amino Asit Çeşitleri

Vücudun ihtiyaç duyduğu 20 farklı amino asit çeşidi vardır. Vücut bazı amino asit çeşitleri kendi üretebiliyorken, bazılarını da dışardan almak durumundadır. 

Amino asit çeşitleri şu şekildedir;

 1. Esansiyel amino asitler,
 2. Koşullu esansiyel amino asitler,
 3. Esansiyel olmayan amino asitler,

Esansiyel amino asitler (temel amino asitler), vücut tarafından sentezlenemezler. Amino asit esansiyel bağışıklık sistemi, enerji üretimi, doku onarımı, büyüme hormonlarının kontrolü ve besinlerin emilimi üzerinde önemli görevleri üstlenir. Vücutta sentezlenemeyen Dokuz esansiyel amino asit muhakkak takviye yoluyla vücuda alınmalıdır. 

Esansiyel Amino Asitler

Tablo 1. Esansiyel Amino Asitler

Amino Asit Eksikliği Belirtileri

İnsan vücudundaki amino asit yetersizliği, protein oluşumlarını kesintiye uğratır. Protein düşüklüğü plazmaların fiziksel ve kimyasal dengesini bozar. Bu da farklı birçok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Amino asitlerin proteinleri oluşturabilmesi için vücuttaki oranı çok önemlidir. İdrar ve kan örnekleri ile tespit edilirler.

Amino asit eksikliğinde;

 • Performans düşüklüğü, 
 • Kas güçsüzlüğü, 
 • Saç dökülmesi,
 • Uyku bozukluğu,
 • Kan şekerinde dalgalanma, 
 • Tiroit bozuklukları
 • Yüksek tansiyon
 • Damar sertliği

Gibi sorunlarla karşılaşabiliriz.

Amino Asit Ne Zaman Kullanılır? 

Amino Asit Ne Zaman Kullanılır? 

Egzersiz sonrası amino asit havuzları boşalır. Gücünüzün hemen eski haline dönüşmesi için günde 6-15g kadar BCAA tüketilmelidir. Antrenmandan sonra alınan BCAA, kas kaybını önleyerek, kas krampları ve ağrı yaşamanızı da engeller. 

Yoğun antrenmandan önce tüketilen BCAA, siz aktivite yaparken karaciğerde parçalanır. Parçalanan amino asidin maddeleri, protein sentezinde kullanılır. Bu da antrenman süresince kaslarınızın beslenmesi demektir. BCAA’nın tavsiye edilen kullanım önerisi, spordan önce ve spor anındadır. Hepsi Protein BCAA çeşitlerine sahip olmak için hemen tıklayın.

Amino asitlerin önerilen kullanım zamanları aşağıdakiler gibidir.

Kahvaltıdan Önce Kullanılan Amino Asit

Kahvaltıdan önce alınan amino asitler birçok işe yarar. Sabahları kullanılan kompleks amino asit ya da tekil amino asitler hormonal aktiviteleri arttırır. 2003’te endokrinoloji gazetesinde olan bir makaleye göre büyüme hormonunu salgılattığı ifade edilmiştir.

Antrenmandan Önce Kullanılan Amino Asit

Antrenman öncesi kullanılan BCAA takviyesi, aktivite tamamlandığında oluşabilecek kas ağrılarını önler. 

Antrenman Esnasında Kullanılan Amino Asit

Antrenman sırasında tüketilen amino asitler, kas kaybını önler. Amino asit alımıyla, protein sentezi hızlandırılmış olur. Tüketilebilecek olan hidrolize WHEY kas kaybını minimuma indirir. 

Antrenmandan Sonra Kullanılan Amino Asit

Antrenman sonrasında 30-60 dk. içerisinde kaslarınızın beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı, dışarıdan alınan amino asitler sağlıklı bir şekilde karşılar.

Amino Asit Kullanım Miktarları

Günlük alınması gereken amino asit kullanım miktarları Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanmıştır. Vücutta olmayan amino asit grupları, esansiyel amino asitler olarak adlandırılmaktadır. Besin takviyesi olarak dışarıdan alınması gerekir.) Tablodaki değerler, esansiyel amino asitleri ifade etmektedir.

Amino Asit Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Tablo.1 Esansiyel Amino Asitlerin Kiloya Uygun Dağılımı