Sepetim

Sepette ürün yok.

Vücudumun Gelişmesi Kaç Ay Sürer?

Vücudumun Gelişmesi Kaç Ay Sürer?

Spor yapmaya başlayan herkesin ilk merak ettiği ‘’vücudumun gelişmesi kaç ay sürer?’’ sorusunun cevabı bu yazımızda. Vücut geliştirmede tek yol kas kütlesi kazanmaktır. Kas kütlesi ise son derece kolay yöntemlerle kazanılır. Bu yöntemler;

 1. Antrenman
 2. Beslenme
 3. Dinlenme

Başlıkları altında toplamak mümkündür.

Bu süreçlere disiplinli bir motivasyonla devam ederseniz, ilk 3 ay kadar sürede hayal ettiğiniz sağlıklı ve güçlü bir vücuda kavuşabilirsiniz. 

Vücut Geliştirme İçin Antrenman

Vücut geliştirmek sabır ve emek işidir. Antrenman yapmaktan kaçınmadan, sistemli bir şekilde süreci planlamak gerekir. Kas gelişimi ve fit bir vücudu hedefleyen herkesin düzenli egzersiz yapması şarttır. Kas yapmak için spor yapan kişilerin aynı zamanda bilinçli hareket etmesi son derece mühimdir. Sizi başarıya götürecek olan anahtar yalnızca istikrardır.

Vücut Geliştirmede Beslenmenin Önemli

Önemli bir diğer husus ise kişilerin beslenmesine dikkat etme faktörüdür. Hatta beslenmenin sağlığı oluşturan ana faktör olduğunu söyleyebiliriz. Antrenmandan sonra yıpranan ve yorulan beden, kendini sağlıklı beslenme ile toparlar. Bu yüzden, vücut gelişimi için beslenme programı uygulamak oldukça önemlidir. Beslenmeyle ilgili bilinçlenmek adına spor salonundaki profesyonellerden destek alabilirsiniz. 

Vücut Gelişimi İçin Dinlenme

Vücut geliştirmek isteyenler, spora başlamadan önce gerçekçi hedefler oluşturmalıdır. Bir kişi vücut geliştirmek için sürekli spor yapamaz. Vücudun toparlanması, yenilenmesi ve dinlenmesi belirli bir süreyi kapsar. 

Dinlenme unsurundan kasıt, kişinin yeteri kadar uyumasıdır. Düzenli spor yapan kişilerin gerekli hormonu salgılayabilmesi için en geç 12’de uyuması gerekir. Günlük 7 saat kaliteli uyku kasların toparlanabilmesi için yeterlidir. 

Vücut Geliştirme Kaç Ayda Kendini Gösterir? 

Hedefiniz sıfırdan vücut geliştirme ise bir ayda maksimum 1 kg kas kütlesi kazanabilirsiniz. Spor salonu ile yapılan düzenli egzersizler sonucunda, 6 ay sonra gözle görülür bir fark oluşur. 

Hiç altyapısı olmayan kilolu insanlar, zayıf insanlara göre vücutlarını geliştirmede daha şanslıdır. Süreç insanların cinsiyet ve metabolizma farkına göre değişkenlik gösterebilir.

Kadınlarda Vücut Geliştirme Süreci

Fit ve estetik bir vücuda sahip olmak bütün kadınların arzusudur. Fakat bunun ilk kuralı yeterli sabırdır. Düzenli spor ve dengeli beslenme ile bu hayalinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gerekli olan yeterli zaman ve düzenli spor alışkanlığı kazanmaktır. 

Kadınlarda vücut gelişimi 3 ay kadar süreyle kendini göstermeye başlıyor. Gerçek gelişim ise 8 ayda meydana geliyor. Bunun için istikrarlı antrenmanlar gerekiyor. Özellikle, mide kısmındaki şekillenme özel programlara katılmakla sağlanıyor.  Hedeflenen vücuda ulaştıktan sonra bu durumu korumak oldukça önemli. 2-3 sene kadar egzersizlere ara vermeden devam edilmesi gerekiyor. Bunun yanında, vücudu destekleyen besin takviyeleri kullanmak, işinizi daha da kolaylaştırabilir.

Fit görünümü destekleyen besin takviyeleri için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Erkeklerde Vücut Geliştirme Süreci

Erkeklerin kas yapabilmesi, boy ve kilonun dengelenmesine bağlıdır. Bunun yanında, protein ağırlıklı beslenmek oldukça önemli. Haftanın belirli günlerinde düzenli olarak antrenman yapmaları şart. 

İlk 3 ayda vücuttaki değişim hissedebilir düzeye gelir. 6 ayda ise hedefe ulaşmak mümkündür. Fakat tam manayla istenilen kas kütlesine ulaşmak, 2 yılı bulabilmektedir. 

Tabi ki bu hedeflenen vücut gelişimine bağlı bir durumdur. Vücudun arzu edilen hale gelebilmesi için bir spor salonundan destek almak süreci olumlu etkiler. Evde çalışaraktan gerekli zaman ve emek verildiğinde istenilen vücuda kavuşmak mümkündür. Bu göstereceğiniz sabır ve emek ile doğru orantılıdır.

Vücut Tipleri

Altyapısı olmayan birinin vücut geliştirme süresi, metabolizma hızı ve antrenmana ayırdığı zamana bağlıdır. Vücut tipi zayıf biri yaklaşık olarak 12 ay bir süreyle hayalindeki vücuda kavuşabilir. Normal kiloda bir kişi ise zayıf kişilere oranla bu süreyi daha da kısa hale getirir. 

Altyapıya sahipseniz, kısa bir sürede gelişimi sağlamanız mümkündür. Antrenman, beslenme ve yeterli dinlenme ile vücudunuzun kısa zamanda istenilen şekli alacaktır. 

Başarılı bir plan ile fit bir vücuda ulaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Kısa zamanda fit bir vücuda kavuşmak için protein tozu sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Hızlı Kas Gelişimi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Fit bir görünümün temeli kas oranının yağ oranından fazla olmasıdır. Vücut geliştirme sabır ve zaman ister. Kaslı olmak isteyen başta erkekler, vücudu hızlı geliştirmenin yollarını arar. Antrenmanlara hemen başlamak, hedefe daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Vücudu Hızlı Geliştirmek İçin Önemli Tüyolar;

 • Kullandığınız ağırlık miktarını dengeli bir şekilde arttırın.
 • Doğru egzersizleri yaptığınızdan emin olun.
 • Temel Antrenmanlara önem verin.
 • Farklı egzersiz programları uygulayın.
 • Protein tüketiminizi artırın.
 • Yağ ve karbonhidrat kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kalori alımını arttırın.
 • Egzersiz sürenizi 45-90 dakika aralığında tutun.
 • Set arası dinlenme süresine önem verin.

Hızlı Vücut Geliştirmek İçin Set Arası Dinlenme Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Yapılan hareketlerin performans kalitesi, sayı tekrarından çok daha önemlidir. Vücut geliştirmenin temel prensibi, ağırlık x tekrar sayısı x set sayısı dengesinin kişiye uygun programlanmasıdır.

Dinlenme aralığının, egzersiz yoğunluğuna göre belirlenmesi gerekir. Eğer amaç, kısa sürede güçlenmek ve daha çok kas yapmaksa, ağır temel hareketlerin set aralarında minimum 3 dakika dinlenme verilmelidir.