Sepetim

Sepette ürün yok.

Protein Tozu Saç Döker Mi?

Protein Tozu Saç Döker Mi?

Protein tozu ile saç döker mi sorusuna bu yazımızda cevap buluyoruz. Gün içerisinde tükettiğimiz birçok besinin içeriğinde protein yer alır. Nasıl ki peynir, et, süt, tavuk gibi besinleri kullandığımızda saç dökülmesi ile karşılaşmıyorsak, protein tozu saç dökmez diyebiliriz

Protein tozları tek yerde toplanarak, toz bir form haline getirilir. Daha yoğun ve saf bir özelliktedir. Normal beslenmenin saç dökülmesine sebep olduğunu söyleyemediğimiz gibi saç dökülmeleri de protein tozundan kaynaklıdır şeklinde ifade edemeyiz. 

Protein tozu saç döker mi?

Hayır, protein tozu saç dökülmesine sebep olmaz.

Whey protein saç döker mi?

Hayır, whey proteinin saç dökülmesiyle bir ilgisi yoktur.

Protein Tozunun Saça Etkisi

Amerika Dermatoloji Akademisi verisine göre saç dökülmeleri, genellikle genetik kaynaklıdır. Diğer saç dökülme sebepleri ise

  • Stres, 
  • Ani hormonal değişiklikler, 
  • Bazı hastalıklar, 
  • Hipotiroidizm,
  • Kanser tedavisi,
  • Kötü beslenme alışkanlıkları,
  • Biotin eksikliği,

Gibi hastalık ve kalitesiz yaşam koşulları, başlıca saç dökülmesine sebep olan unsurlar arasındadır. 

Protein tozları içerdiği madde yoğunluğuna göre sınıflandırmak mümkündür. Bazı protein tozları saç dökülmesinde sebep olabilmektedir. Bunun nedeni testosteron seviyelerini ani değişime uğratmasıdır. Bu yüzden protein tozlarını içeriğine göre belirlemek ve kullanma talimatına göre tüketmek oldukça önemlidir. 

Testosteron, kilo kaybı ve kas geliştirme alanında önemli bir role sahiptir. Fakat aşırı yoğun antrenman ve kontrolsüz protein tozu tüketimi, bu hormonları ani değişimlere maruz bırakır. 

5- Alfaredüktaz enzimi tarafından testosteron, dönüşüme uğratılır. Bu dönüşüm sonucunda DHT (dihidrotestosteron) metoboliti meydana çıkar. DHT saç hücrelerinin büyümesini durdurabilir. İnorganik büyüme hormonu içeren bazı protein tozları, bu gibi sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Testosteron düzeyini ani yükselişe maruz bırakmayan hiçbir protein tozu saç dökülmesine sebep olmaz.

Hormonlar Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Vücutta herhangi bir sebepten dolayı yaşanan hormonsal değişimler, saç dökülmesine neden olabilir. Hormonal değişime sebep olan başlıca unsurlar; uyku düzeni, ruh hali, beslenme alışkanlığı, ilaç ve steroidlerdir.

Genetik ve bünyeye bağlı olarak testosteron seviyesinde anlık değişimler yaşanabilir. Bu durum ise saç dökülmesine sebep olmaktadır. 

Protein tozları saç döker mi? 

  • Protein besin takviyesi, 
  • Protein içecekleri 
  • Protein barları 

Testosteron üzerinde ani bir etkiye sahip olmadığından, saç dökülmesine sebep olmazlar. 

Vücuttaki bulunan aşırı testosteron, saç yağlanmalarına sebep olur. Beslenemeyen saç dipleri çıkmayabilir. Fakat bu hormonun düzene girmesiyle birlikte saçlar yeniden güçlenmektedir. 

Protein Tozları hakkında detaylı bilgi almak için ‘Whey Proteinin Faydaları Nelerdir?’’ makalemizi inceleyebilir ya da içeriği temiz protein tozu satın almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.