Sepetim

Sepette ürün yok.

Whey Proteinin Faydaları Nelerdir?

Whey Proteinin Faydaları Nelerdir?

Dengeli beslenme ve spor kaliteli yaşamın kilit noktasıdır. Whey proteinin faydaları, kısa vadede, uzun ömürlü fit bir görünüme kavuşmak isteyen herkes tarafından kolaylıkla fark edilir. Whey protein, karbonhidrat ve yağdan arındırılmış sağlıkla kullanabileceğiniz bir protein kaynağıdır.

Vücut tarafından sentezlenemeyen esansiyel amino asitleri ihtiva eder. Gıda takviyeleri ve bu amino asitler kas oluşumunu üst seviyede destekler. Böylelikle, kasların protein ihtiyacı karşılanarak, hedeflenen sağlıklı görünüme daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.  

Whey Protein Tozlarının Vücuda Olan Etkileri Nelerdir?

Whey protein ve izole whey protein tozu, peynir yapımında elde edilen peynir altı suyu ile oluşturulur. İçeriğindeki amino asitler protein sentezi sağlar. Böylelikle, kas kütlenizi geliştirir ve çok hızlı bir şekilde kas onarımını gerçekleştirilebilir. Besin değerleri kırmızı et ve tavuktan daha yüksektir. 

Vejetaryenlerin günlük protein ihtiyacını gidermesi oldukça zordur. Vücut için gerekli olan protein, bitkisel proteinler ile karşılanamaz. Bu ihtiyacı karşılamaya yönelik, vejetaryen protein tozları üretilir. Vejetaryen protein tozları içeriği soya proteini, pirinç proteini ve yumurta akı tozları barındırır. 

 1. Hacim ve Güç Kazanmanıza Yardımcı Olur

Yapılan bilimsel araştırmalarda, protein tozu ile güçlü kaslara ulaşmanın mümkün olduğu kanıtlandı. Özellikle, antrenmanlardan bir saat önce ve antrenmandan sonra alınan whey protein tozu, kas kütlesini arttırmakta kolaylık sağlar. Egzersizlerdeki yoğun çalışma temposuyla proteine duyulan ihtiyaç artar. Bu sayede kas yıkımı başlar. Bu durumun önlenebilmesi için antrenmandan sonra tüketilen protein tozu sizler için iyi bir seçenektir. 

 1. Yağ Yakarken Kas Kütlenizi Korur

Yağ yakımı whey protein sayesinde hızlanır. Minnesota ‘da gerçekleştirilen 3 aylık bir araştırmada, iki grup oluşturuldu. Bir grubun besin kalori miktarı 500 kalori azaltıldı. Diğer bir gruba ise whey karışımı takviyesi sağlandı. Whey karışımı kullanan grubun %6’ sının daha fazla yağ yaktığı ve kas kütlesini koruduğu saptandı. 

Sizlerde kaslarınızı koruyarak yağ yakımını hızlandırmak istiyorsanız, whey protein ürünlerini inceleyebilirsiniz. 

 1. Kanserle Savaşır

Kanser çağımızın en yaygın hastalığıdır. Kanserden korunmak dengeli beslenme ve spor ile mümkündür. Kolon ve prostat kanserleri üzerinde yapılan araştırmada, whey proteinin bazı kanser türlerini önlemede destek sağladığı gözlemlenmiştir. Genetiğinde kanser riski taşıyanların bu ürünü diyetlerine eklemeleri ekseriyetle önerilir.

 1. İştahı Azaltır

Protein tokluk hissini en çok oluşturan besindir. 4 farklı gruba yapılan deneyde, kişilere farklı içecekler sunuldu. Gruplardan birine yaklaşık 50g whey protein verildi. Ürünü kullanan grubun açlık hissi hormonu, diğer gruplara kıyasla daha düşük olduğu belirlendi. Whey tüketimi iştah üzerinde direkt etki sağlamaktadır. 

 1. Stresten Korur

Hollanda’da iki grup üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, olumsuz şartlar arttırılarak bir stres ortamı oluşturuldu. Whey protein verilen grubun stres hormonlarının daha düşük olduğu ölçüldü. Stres hormonu kas gelişimini engelleyen bir hormondur. Sporcuların bu dezavantajdan etkilenmemesi için yapması gereken, yalnızca whey proteini yeteri kadar kullanmaktır. 

 1. Kötü Kolesterolü Düşürür

Amerika’da 70 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada kan testi gerçekleştirildi. Amaç, izole whey protein tozunun kötü kolesterol (LDL) üzerindeki etkisini saptamaktı. Gruplara ayrılan kişilere izole whey protein tozu, kazein, glikoz yağ ve insülin kullanılması sağlandı. Sonuç olarak; whey proteini kullanan grubun LDL düzeyi daha düşük çıktığı saptandı.

 1. Tansiyonu ve Kardiyovasküler Sistemi İyileştirir

İnternational Dairy Journal yayımında yer alan araştırmada, tansiyonları değişken olan 70 kişi belirlendi. Bu kişilerin whey protein tüketmesi sağlandığında, tansiyonlarının düzenli seyrettiği tespit edildi. Ortalama 6 puan tansiyonu düşüren whey protein, kalp hastalıkları oranını da %40 kadar indirgediği gözlemlenmiştir.

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Amerika’ da gerçekleştirilen bir deneyde ise deneklere verilen whey proteini sayesinde glutatyon üretiminde artış yaşandığı gözlemlenmiştir. Glutatyon, vücut için en iyi antioksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük rol alır. Bağışıklık sistemini whey protein kullanarak güçlendirebilirsiniz.

Whey Proteinin Sporcular İçin Yararları Nelerdir?

 • Pozitif nitrojen ve protein turnover dengesini artırır.
 • Proteinin termik efekti oldukça yüksektir.
 • Glukagonu artırır. (Yağ yakımı hormonu)
 • Growth etkilerini artırır. 
 • Vücudu destekleyen besin takviyelerini artırır. (BCAA, CLA, l-karnitin, kreatin, glutamin)

Whey protein ürünlerimizi inceleyebilir en uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz.