Sepetim

Sepette ürün yok.

Kuvvette Devamlılık Nedir, Antrenmanlara Nasıl Uyarlanır?

Kuvvette Devamlılık Nedir

Kuvvette devamlılık uzun süreli kuvvet egzersizlerine karşı kasların dayanıklılığı olarak ifade edilir. Kuvvette devamlılık antrenman programı, orta akıcı tempoda, az ağırlık ve çok tekrar mantığıyla çalışır. Başka bir deyişle, sporcunun farklı egzersizler uygulayarak; zihinsel, fiziksel, psikolojik ve teknik hazırlanmasıdır.

Güç antrenmanı ya da kuvvet antrenmanı, vücudun çevikliği, hızı, patlayıcı gücü ve kuvvetini arttırmak için yapılır. Bu egzersizler, vücudun bütün kaslarını hızlı bir şekilde kasmasını sağlayarak, kuvvetin arttırılması amaçlanır. 

Antrenman programında kuvvette devamlılık yüksek ise vücut direnci ve sakatlıklardan korunmada yüksektir. Kuvvette devamlılık hareketleri performansı 60 saniye ila 8 dakika arasında süren sporları kapsar.

Yeni başlayanların kuvvette devamlılık antrenmanları için yapması gereken hareketler;

  • Yarım squat
  • Maksimum tekrarlı şınav
  • Hyperextension (ters mekik)

Olarak önerilir.

Kuvvette Devamlılık Hareketlerinin Antrenmanlara Uyarlanması

Antrenman; spor performansını arttırmak için düzenli olarak yapılan, fonksiyonel değişimler sağlayan uyaranlardır. Söz konusu kuvvet antrenmanı çeşitleri 6 başlık altında toplanabilir.

  1. Maksimal kuvvet antrenmanı
  2. Kuvvette devamlılık antrenmanı
  3. Çabuk kuvvet antrenmanı
  4. İzokinetik kuvvet antrenmanı
  5. Elektro Uyarım kuvvet antrenmanı
  6. Desmodromik kuvvet antrenmanı

Kuvvet antrenmanı nasıl yapılır?

Uzun süren kuvvet çalışmalarında organizmaların yorgunluğa karşı koyabilme yetisi, kuvvette devamlılık olarak ifade edilebilir. 

Kuvvette devamlılığı sağlamak için yapılan çalışmalarda, az ağırlık kaldırma ve çok tekrar sayısı yer alır. Tam anlamıyla çalışmalarda ağırlık yerine tekrara önem verilir. Orta seviye bir tempo belirlenir. Temponun orta seviyede olması, kaslarda oluşan laktik asidin kas görevini yapmamasını ortadan kaldırır. Yüklenme yüzdesi %20-30 arasında değişkenlik gösterir. Tekrar sayısı ise ortalama 20-40 arasındadır.  

Kuvvette devamlılık ve antrenmanlarda yüksek performans ve güç ürünleri sayfamızı incelemeyi unutmayın.