Sepetim

Sepette ürün yok.

Kreatin Neyle İçilir?

Kreatin Neyle İçilir?

Glisin, arjinin ve metiyonin amino asitlerinin birleşmesiyle kreatin oluşmaktadır. Aminoasitlerin bir kombinasyonu olan kreatin vücut tarafından üretilebildiği gibi besinler yardımıyla da alınmaktadır. Balık ve kırmızı et gibi yüksek proteinli bazı gıdalarda bulunabilen kreatin aynı zamanda toz veya kapsül bir supplement olarak sporcular tarafından tercih edilmektedir. 

Yazımızda bulabileceğiniz başlıklar.

Kreatin dünyadaki tüm sporcular tarafından kas kütlesi kazanımı için tercih edilen en popüler takviyelerinden birisi olarak bilinmektedir. Özellikle ağır çalışan ve güç gerektiren sporlarla uğraşan sporcular kreatin kullanımına büyük önem vermektedir. Çünkü kas gücünü ve kas büyüklüğünü artırabilen ve atletik bir performans sağlayabilen bir özelliğe sahiptir. Her bir sporcu doğru zamanlarda, doğru ölçülerde ve doğru şekillerde kreatin alımı yaptığında, bu takviyenin kas gelişimine muhteşem bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Antrenman öncesi veya antrenman sonrası kreatin alımları sporcunun tercihine bağlı olarak değişmektedir. Öncelikli olarak kreatin alımı için en ideal zamanın antrenman sonrası olduğu belirtilmektedir.

Su ile birlikte alınması önerilen kreatinin kullanımının ardından bol su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kreatini bol suyla tükettiğinizde yan etkilerinin maksimum düzeyde önlendiği bilinmektedir. Aynı zamanda kreatinin meyve suyu ve özellikle portakal veya vişne suyuyla birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kreatin soda ile içilir mi?

Hayır, kreatinin soda içilmesi önerilmez, onun yerine şekerli meyve suları ile içmeniz daha çok verim almanızı sağlar.

Kreatin Nasıl İçilir?

En etkin spor takviyelerinden birisi olan kreatin den maksimum fayda elde edebilmek için doğru şekilde kullanılması önemlidir. 

Yapılan tavsiyeler her zaman kreatinin antrenman yaptığınız günlerde, antrenmandan hemen önce ya da sonra alınması yönündedir. Antrenman yapılmadığı günlerde ise o gün herhangi bir öğünle birlikte almanız önerilmektedir.

Kreatin kullanımında birçok sporcu bu ürünü su ile tüketmeyi tercih etmektedir. Ürün içerisinde belirtilen ölçek ile 400 ml suyun karıştırılması sonucunda ürününüzü hazırlayabilirsiniz.

Kreatin Ne Zaman Kullanılmalı?

Kreatin spordan sonra kullanılmalıdır.

Eğer kreatin kullanımını antrenman öncesinde yapıyorsanız yanında mutlaka bol su tüketmelisiniz. Çünkü kreatin nemi çeken bir takviye olduğu için vücudunuzda kaslarınızı ve dokularını çevreleyen suyu emecek ve dolayısıyla su ihtiyacını karşılamak için bol su tüketmeniz gerekecektir.

 Antrenman sonrasında alınan kreatin ise kas hücreleri tarafından kolaylıkla emilecek ve böylelikle kas büyümesine önemli ölçüde destek sağlayacaktır.

Sonuç

Bu yazımızda kreatin neyle içilir, nasıl ve ne zaman tüketilmelidir gibi kreatin hakkında tüm merak edilen soruları cevapladık. Aklınıza takılan bir şey var ise yorum kısmından bizlere sormaktan çekinmeyin, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.