Sepetim

Sepette ürün yok.

Kreatin Hangi Besinlerde Bulunur?

Kreatin Hangi Besinlerde Bulunur?

Amino asit proteinin yapı taşıdır. Kreatin de bir amino asit çeşididir.  İnsan vücudunda doğal olarak üretilen kreatin, tavuk göğsü hindi, çiftlik balıkları gibi besinlerde bulunur.

Vücut kreatini, fosfokreatin ya da fosfata dönüştürür. Dönüşüme uğrayan kreatin bir yakıt görevi görerek kas dokularında depolanır. Vücut geliştiren sporcular enerji üretimi sebebiyle,  kreatin takviyeleri kullanmayı tercih eder.  

Düzenli kreatin kullanımı, antrenman performansını verim ve zaman olarak pik noktasına çeker. Aynı zamanda kas kütlesindeki su tutma kapasitesini arttırır.

Bu özelliğiyle sporcuların kasları daha hacimli görünür. Böylelikle, vücut için gerekli olan kreatin ile kısa sürede daha fit ve sağlıklı bir vücut elde edilmiş olur. Sizlerde güçlü kaslara sahip olmak istiyorsanız, kreatini tercih etmeniz doğru bir karardır. (Kreatin çeşitleri ve cazip kreatin fiyatları için hemen tıklayın.)

Enerji kaynakları arasında yer alan kreatin, insan vücudunda doğal olarak üretilebilir. Fakat aktif egzersiz yapan kişiler için dışarıdan alınan kreatin miktarı yeterli değildir. Bu nedenle, sağlıklı beslenme ve sporcu besin takviyeleri alımı ekseriyetle önerilir. 

Doğal Kreatin İçeren Besinler

Omurgalı canlılar doğal bir kreatin kaynağıdır. Çünkü kreatin doğal olarak insan bedeninde bulunan bir amino asittir. Kreatin üretebilmek için metionin, arginin ve glisin kullanılır.

Maryland Üniversitesi’ ne göre av hayvanları, bol miktarda kreatin içerir. 

Bu hayvanların arasında;

 • Tavşan 
 • Geyik
 • Devekuşu
 • Karaca
 • Keklik 
 • Yaban ördeği 

Gibi hayvanlar bulunur. Üstelik av hayvanlarında daha az kalori ve doymuş yağ oranı vardır. Zengin kreatin kaynağı için ticari amaçlı üretilen eti değil, av hayvanları tercih edilmelidir. Bir diğer doğal kaynak ise balıktır. Ortalama 85 gram balık porsiyonunda, 1 – 2 gram kreatin vardır. Bunun yanında içerdiği faydalı yağlarda vücut için oldukça yararlıdır. 

Kreatin bakımından zengin besinler şu şekildedir;

 1. Kırmızı renkteki besinler
 2. Deniz balıkları
 3. Av hayvanları
 4. Besi hayvanları

Spor yapan kişiler enerji havuzlarını doldurmak için kreatin supplementler kullanır.

Kreatin Supplementler

Kreatin supplementleri ağır antrenman yapanlar için enerji kaynağıdır. Kas gelişimini hızlandırır ve onarımı sağlayarak güçlendirir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında kısa sürede faydalarını görmek mümkündür. 

Bir kişinin günlük kreatin ihtiyacı kilosuna göre hesaplanır. Kreatin yüklemesi için 7-14 gün boyunca 4 defa 5 gram olarak alınabilir. Sabit doz devamlı kullanımlarda ise 3-4 haftalık süreyle günlük 3-6 gram alınır.

Kreatin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler

 • Günlük en az 2.5 litre su tüketilmelidir. 
 • Sıvı tüketimine ağırlık verilmelidir.
 • Ürün üzerinde bulunan kullanım talimatına muhakkak uyulmalıdır.
 • Kullanım öncesi uzman bir hekimin görüşü alınmalıdır.

En iyi kreatin çeşitleri, online mağazamızdan hemen ulaşabilirsiniz.