Sepetim

Sepette ürün yok.

Glutamin Yan Etkileri Nelerdir?

Glutamin Yan Etkileri Nelerdir?

Glutaminin yan etkileri nelerdir? oldukça merak edilen bir sorudur. Bu yazımızda merak edilen bu soruya cevap buluyor olacağız.

Öncelikle, ne işe yarar sorusuna cevap verip hemen ardından yan etkilerini detaylı olarak açıklık getireceğiz.

Glutamin Ne işe yarar?

Bağışıklık ve bağırsak hücrelerini harekete geçiren enerji kaynağıdır. Vücutta çok sayıda işleve sahip olan önemli bir amino asittir. Protein sentezini ve parçalamasını sağlamanın yanı sıra , proteinin yapı taşı olması sebebiyle bağışıklık sisteminde de rol oynamaktadır. Ayrıca bağırsak sağlığında özel bir rolü vardır.

Ancak sağlığınız için ekstra takviye ihtiyacınız olup olmadığından emin olmak gerekir. Çünkü yüksek düzeyde K vitamini içerebildiği için bir takım pıhtılaşma önleyici ilaç etkinliğinin önüne geçebilir.

Bunun yanı sıra bazı yan etkileri de gösterebilmektedir. Özellikle yüksek dozda takviye alırken, yan etkilere maruz kalmanın ihtimali yüksektir.

Glutaminin Yan Etkileri Nelerdir?

Kaşıntı, kızarıklık, sık bir şekilde terleme, baş dönmesi, işitme problemleri, göğüs ağrısı, grip ya da alerjik reaksiyonlardır.

Dolayısıyla fitness’a başlayacaksanız ve daha iyi sonuçlar almak için takviye kullanmayı düşünüyorsanız, bilinçsiz bir şekilde almamak gerekir.

Bu gibi durumların önüne geçmek için hepsiprotein canlı destek ekibine danışabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağımızdan emin olabilirsiniz.

Glutamin Nedir?

Glutamin bir amino asittir. Amino asitler vücutta birçok rol oynayan moleküllerdir. Bunun temel hedefi proteinler için yapı taşları olmasıdır.
Proteinler, canlıların vücudunda olan organlar için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kandaki maddeleri taşımak ve zararlı virüs ve bakterilerle savaşmak gibi görevlere de yine sahiptir. 

Glutamin Hangi besinlerde bulunur?

Yumurtalar: %4,4
Sığır eti: %4,8
Yağsız süt: %8,1
Tofu: %9,1
Beyaz pirinç: %11,1
Mısır: %16,2
Et ve diğer hayvansal ürünler, yüksek miktarda glutamin içeren besinler sınıfındandır. Dolayısıyla bunu almanın en kolay, hızlı yoludur.

Glutamin hangi yiyeceklerde var sorusuna cevap bulduktan sonra diğer bir önemli konumuza geçiyoruz.

Glutamin Takviyeleri Kullanılmalı Mı?

Günümüzde insanlar istedikleri vücut yapısına kavuşabilmek için yoğun şekilde fitness yapar. Bunun için olmazsa olmazlardan bir tanesi sağlıklı ve düzenli bir beslenme alışkanlığıdır. Ancak her zaman bu yeterli olmayabilir ya da kişiler daha iyi çözümlere ulaşmak isteyebilir.

Kullanımı da içeriğinde bahsedilene göre yapılmalıdır. Bu sayede vücudunuzun ihtiyaç duyduğu glutamini doğru bir şekilde takviye olarak sağlamaya yardımcı olur.

Almadan önce fitness danışmanınız ile görüşürseniz bunu en etkili ve doğru bir şekilde nasıl kullanabileceğinizi de öğrenebilirsiniz. L-glutamin etkilerini böylece daha iyi bir şekilde görebilirsiniz.

 

Glutamin ne zaman kullanılmalıdır?

Glutamin seviyesi spordan sonra en dip seviyeyi görür. Bu sebeple antrenmanlardan sonra 30 dakika içerisinde glutamin desteği alınmalıdır. Aynı zamanda glutamin kas iyileştirme süresini şaşırtıcı derecede hızlandıracaktır.

Bu özelliğinden dolayı ameliyat sonrası kullanmayı tercih edenler de vardır. Fakat biz doktorunuz ile görüşmenizi ve ona sormanızı kesinlikle öneriyoruz.

Sonuç

Hepsiprotein.com olarak supplementler konusunda aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için hazırız. Aşağıdaki yorum kısmından merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.