Sepetim

Sepette ürün yok.

Glutamin Ne İşe Yarar, Yararları Nelerdir?

Glutamin, bağırsak ve bağışıklık sistemi hücrelerinin enerji kaynağıdır.  Vücutta en fazla bulunan amino asidin oranı %61’ dir. Büyüme hormonunun kabiliyetini arttırarak, kas büyümesini destekler. Oluşan yeni kas hücreleri ise yağ yakımı konusunda metabolizmaya yardımcı olur. 

Glutamin Ne İşe Yarar, Yararları Nelerdir?

Yoğun antrenmanlarda vücutta glutamin seviyesi düşer. Glutamin eksikliği görülen kişilerde yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler sıklıkla görülür. Bu da aktif çalışma hayatı olan birey ve sporcularda verim düşüklüğüne sebep olmaktadır. 

Enerji kaynağı glutamin takviyesi, iyileşme hızını, gücü ve dayanıklılığı arttırdığından, alınması oldukça önemlidir. Ayrıca L-Glutamin protein metabolizmasını geliştirir ve kas yıkımını da minimuma indirger. Özellikle kas kaybı yaşayan ve bağışıklık sisteminin düşük olduğu hastalar için önemli bir kaynaktır. Karaciğer, bağırsaklar ve böbreklerde önemli hayati fonksiyonlarda işe yarar. 

[ez-toc]

Glutamin Ne İşe Yarar?

Glutamin protein sentezinden hücre artışına kadar birçok alanda rol oynar. Protein sentezinde yer alan amino asitlerden biridir. Protein ise vücudun önemli enerji kaynaklarından ve büyüme hormonu salgılatan yapıdır.  Glutamin depolarının yeterli olması vücut içim büyük önem arz eder. Gün içerisinde verim artışı ve enerji kazanmak için takviye olarak dışarıdan alınması tavsiye edilir.  

Glutamin’in başlıca görev alanları şunlardır:

 • Bağışıklık fonksiyonunu destekler.
 • BCAA metabolizmasını etkiler.
 • Sinirler arası iletimi sağlar.
 • Vücut için gerekli glikoz oluşumunu gerçekleştirir.
 • Bağırsakların duvar bakımından sorumludur.
 • Su iletimini sağlar.

Glutamin takviyesinin diğer bir görevi ise kas gelişimini sağlayarak vücut yağlarından kurtulmayı sağlar. 

Glutaminin Yararları Nelerdir?

Profesyonel sporcuların diyet listesi başında olan glutamin düzenli bir şekilde kullanılır. Kas ve iskelet ve sistemi ile birlikte nitrojen ulaşımında da görevlidir. Nitrojen ise canlı doku, sperm ve yumurtaların taşınmasında görevlidir. Bu yüzden glutaminin faydaları birçok alanda hayati önem taşır. 

Glutamin başlıva faydaları şunlardır:

 • Kas yıkımını önler.
 • Yeni kas hücresi oluşumunda görev aldığından, yağ yıkımında etkilidir.
 • Bağışıklık sisteminin enerji kaynağıdır.
 • Vücudun ihtiyacı olan enerji seviyesini yükseltir. 
 • Onarıcı etkisi ile yaraların iyileşme süresini kısaltır.
 • 2 gram L-Glutamine büyüme hormonlarını %400 arttırır. ( Size en uygun L-Glutamine markası Hepsi Protein online mağazasında. )
 • Hücre hacmini ve hidrasyonunu muhafaza eder.
 • Bağırsak ve midede oluşabilen rahatsızlıkların giderilmesinde etkilidir. (Araştırmalara göre, günlük 1.6 gram glutamine, ülser hastalığı için ayda %92 iyileşme sağladığı tespit edilmiştir.) 

Glutamin Kullanımı Nasıl Olur, Ne Zaman Kullanılır?

Düzenli spor yapan kişiler, periyodik olarak amino asit ve glutamin takviyesi alırlar. Glutamin kullanımı vücut geliştirenler için günlük 2-3 kez 5gr olmak üzere bu ürünü kullanırlar. Böylelikle, glutamin etkisi ile kasların katabolize olması önlenir. Hücre hacmi genişler ve iyileşme süreci hızlanır. 

Enerji veren bir sporcu besini olduğundan, genellikler sabah tüketilir. Antrenman sonrası kas yorgunluğunun giderilmesi içinde tercih edilir. Onarma etkisinden dolayı da son dozu gece yatmadan önce kullanılır. 

Glutamin Nelerde Var, Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Glutamin az miktarda insan vücudunda üretilir. Bireyler deniz ürünleri, süt, yumurta, et, kırmızılahana gibi ürünlerden glutamini tedarik edebilir. Vücut geliştiren ve ağır egzersiz yapanlar olumsuz yan etkilerle karşılaşmamak adına dışarıdan takviye almalıdır. 

Glutamin, iç bağırsak çeperini korumada yardımcıdır. Ülseratif kolit örneğinde olduğu gibi iltihaplı bağırsak hastalıklarında kullanılabilir. Glutamin seviyesi düşük kanser hastaları, kemoterapi sonucunda oluşan ishalde ve ağız yarasında kullanır. Ayrıca glutamin saça faydaları da vardır. Yeni saç oluşumunu etkileyerek, dökülmeyi önler. 

Glutaminde Hangi Marka Tercih Edilir?

Kas yapan L-Glutamin ürünlerini online mağazamızdan güvenle temin edebilirsiniz. Cazip fiyat ve kalite güvencesiyle başlıca Glutamin ürünlerimiz:

 • West- nutrion L-Glutamin
 • King Glutamine
 • Muscle Pump