Sepetim

Sepette ürün yok.

Tarihi Geçmiş Protein Tozu Kullanılabilir Mi?

Tarihi Geçmiş Protein Tozu Kullanılabilir Mi?

Düzenli protein tozu kullananlar, sıklıkla indirimdeki ürünleri tercih eder. Böylelikle, maddi anlamda da bir tasarruf sağlanır. Tarihi geçmiş protein tozu kullanılabilir mi? Protein tozunun son kullanma tarihi geçtikten sonra ürün içeriği dikkatlice gözlemlenmelidir.

 • Görünümünde nemden kaynaklı bir topaklanma,
 • Renk ve şekilde bozulmalar,
 • Koku ve tat özelliğinde herhangi bir değişim,

Söz konusuysa, protein tozu besin takviyesini derhal çöpe atmalısınız. 

Eğer protein tozu bozulmaya dair bir belirtiye sahip değilse, sonraki ilk aşama serin ve kuru bir yerde muhafaza edilip edilmediği incelemesidir. Uygun ortamda muhafaza edilen ve kapağı kapalı ürünler raf ömrünün sonrasında da uzun süre kullanılabilir. 

Bazı ürünlerde son kullanma tarihi geçse dahi 6 ile 18 ay aralığında hala özelliklerini koruyabilirler. Bunun yanında, ürünü kullanmadan önce bir uzman bilgisine danışıp, inisiyatifinizi kullanmak daha doğrudur. 

Eğer protein tozunu son kullanma tarihinden önce açıp kullanmışsanız, durum bütünüyle farklı ele alınır.  Bozulma belirtilerinin olup olmadığına bakılmaksızın ürün imha edilmelidir. Kapak açıklığına bağlı olarak, bakteri ve nem birikimi gerçekleşmiş olabilir. Bu da protein tozunun özelliklerinden faydalanmanızı engelleyerek, zararlı sonuçlar doğurabilir.

Protein Tozu Son Kullanma Tarihi

Son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi gereken ürünlerin başında protein tozu var. Protein tozu son kullanma tarihi 1.5 yılı dahi geçse uygun koşullarda korunmuşsa kullanılabilir. Ürünleri gözlemlemeden direkt çöpe atmanıza gerek yoktur.  Bu durum, elbette ki bütün marka ve ürünleri kapsamamaktadır. 

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Protein Tozu Kullanılır Mı? Hakkında genelleme ve güvenilirlik garantisini kimse sunamaz. Çünkü saklama koşulları ve daha önceden kullanım bilgisine kesin bir şekilde ulaşılamaz.

Ambalajı açılmış ürünlerde bozulmaya ilişkin gözlemler şiddetli olmasa dahi herhangi bir;

 • Tat, 
 • Doku, 
 • Koku 

Hissedilmesi halinde, ürünün kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez.

Protein Tozu Nasıl Saklanır?

Ürün üzerinde yer alan son kullanma tarihine muhakkak dikkat etmelisiniz. Protein tozlarını saklama koşullarına uygun olarak muhafaza etmeniz oldukça önemlidir. Uygun koşullarda saklanmayan protein tozu ömrü kısalır.

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, protein tozu kullanımından sonra kapağı sıkı bir şekilde kapatmaktır. Açık bırakılan ürün kapağı, protein tozunun havayla temasını sağlar. Bu da ürün özelliklerini belli bir ölçütte azalmasına sebep olur.

Bununla birlikte, nem ve ısı konusunda da hassas davranılmalıdır. Ürünü olması gerekenden fazla nem ve ısıya maruz bırakmak, ürün güvenliğini tehlikeye sokar. 

Protein tozlarını, kuru gıdaları sakladığınız bir bölümde özel olarak muhafaza edebilirsiniz. Böylelikle, nem ve güneş ışığından korumuş oluşunuz. 

Protein tozu saklama koşulları;

 • Kuru, 
 • Karanlık 
 • Serin 

Bir ortamda protein tozlarının saklanması güvenilir bir ortam sunar. 

Protein Tozunun Kullanım Süresi Dolabilir Mi?

Protein tozları son kullanma tarihine sahip olarak üretilir. Her ürünün üzerinde tavsiye edilen son kullanma tarihi yer alır. Tarihi geçmiş protein tozu hakkında temkinli davranmakta fayda vardır.

Protein tozları genelde açıldıktan 1 yıl süreyle bozulmadan kullanılabilir. Bu noktada bilinmesi gereken;

 • Üretim zamanı,
 • Depolama ya da raf ömrü,
 • Muhafaza koşulları,
 • Ürünün kapak güvenliği,

Gibi üretim ve saklama koşulu bilgileridir. Bu nedenle, bir ürünü satın almadan önce muhakkak firma güvenliği ve son kullanma tarihini inceleyiniz. 

Protein tozu, sporcular için gerekli olan protein ihtiyacını karşılar. İsminden de anlaşılacağı gibi toz bir forma sahiptir.

Toz protein raf ömürleri çok daha uzundur. Bu hususta dikkat edilmesi gereken şey ise ürün içeriğidir. İçeriğindeki bileşenler raf ömrünü etkilemektedir.

Örneğin, whey protein peynir altı suyudur. Whey protein tozu, içerdiği şeker ile reaksiyona girdiğinde, proteinin ana bileşeni olan “lizin” parçalanır. Lizin parçalandığında ise ürün özelliğini kaybetmiş olur. 

Protein Tozunun Tarihi Geçerse Ne Olur?

Protein tozu, vücut sağlığı için yeteri kadar protein barındırır. Bu ürün, size ihtiyacınız olan maddeleri verir ve etkisi kısa sürede gözlemlenir. Fakat taze olmayan protein tozları, hedeflenen etkiyi azaltır. Amino asitlerin maksimum faydasından yararlanamazsınız. 

Protein Tozunun Bozulmasına Dair Bilimsel Araştırma

Penn State Üniversitesi’nden Gıda Uzmanı Dr. Bob Roberts, kuru formdaki protein tozunun mikrop ve bakteri oluşumuna uygun olmadığını ifade ediyor. Roberts, ürünün uygun şekilde muhafaza edilmesi halinde, bozulma ihtimalinin olmadığını öne sürüyor. 

Diğer bir yandan, protein tozu son kullanma tarihi hakkında ise şunları ekliyor. Son tüketim tarihi geçmiş olan ürünün, kas dokusu oluşturma özelliğini yitirdiğinin altını çiziyor. Bu duruma sebep Maillard reaksiyonu (rengin koyulaşması) olmaktadır. 

Hepsi Protein Ekibi Tarihi Geçmiş Protein Tozu Kullanılabilir Mi? Uzman Tavsiyeleri

Unutmayınız!

Protein tozu kullanımındaki temel amaç protein alımını desteklemektir. Beslenme programınızı düzenli tutarak, daha güçlü ve fit bir görünüme sahip olmaktır. 

Ürünün sağlıklı ve doğru bir metotla kullanımı, genel sağlık için büyük önem arz eder. Protein, hayati fonksiyonlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. O yüzden, Tarihi geçmiş protein tozu kullanılabilir mi? riskine girmemeye özen gösterin. 

Ambalajı açılmamış ta olsa son kullanma tarihi geçmiş protein tozu kullanımından kaçınınız. Bozulmaya dair belirtiler gözlemliyorsanız, ürünü derhal imha ederek yenisine başlayınız.

Siz de protein tozu satın almak için kategorimizi inceleyebilirsiniz.