Sepetim

Sepette ürün yok.

Protein tozu ne işe yarar?

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu, genellikle su veya sütle karıştırılıp shake olarak içilen kuru, toz haline getirilmiş bir protein formudur. İçmeye hazır formda da mevcuttur. 

Protein tozu genellikle vücut geliştiriciler gibi kas kütlesini artırmak isteyen sporcular tarafından kullanılır. Ek olarak protein tozu, açlık krizlerini azaltmaya yardımcı olabileceğinden kilo vermeye çalışan kişiler tarafından da kullanılabilir. Vücut direncini ve kas dokusunu destekleyen temel bir besindir. Piyasada her birinin kendine özgü faydaları ve dezavantajları olan çeşitli protein tozları mevcuttur. 

Sporcular protein tozu satın alırken birden çok çeşitle karşı karşıya gelmektedir, bu çeşitlerden hangisi ile protein ihtiyacını karşılayacağınız ve ideal protein tozu çeşidini öğrenmek için aşağıdaki sıralama size yardımcı olacaktır.

Peynir altı suyu proteini ne işe yarar kim tarafından kullanılır?

Peynir altı suyunun proteini, vücut tarafından kolayca sindirilen ve emilen hızlı etkili bir proteindir. Genellikle vücut geliştiriciler ve kas kütlesi oluşturmak isteyen diğer sporcular tarafından kullanılır. 

Kazein proteini ne işe yarar kim tarafından kullanılır? 

Kazein proteini, vücut tarafından daha yavaş sindirilen ve emilen yavaş etkili bir proteindir. Genellikle kalorileri azaltırken kazein protein tozu kasların kütlesini korumak isteyen sporcular tarafından kullanılır. 

Soya proteini ne işe yarar kim tarafından kullanılır? 

Soya proteini, süt ürünlerine alerjisi olan veya vegan bir diyet uygulayan kişiler tarafından kullanılabilen vegan dostu bir protein tozudur.

Bezelye proteini ne işe yarar kim tarafından kullanılır? 

Bezelye proteini, demir ve lif bakımından yüksek olan bir başka vegan dostu protein tozudur. 

Sonuç

Protein tozları, içerdikleri protein türüne bağlı olarak vücut üzerinde farklı etkilere sahip olabilir. Örneğin peynir altı suyu proteininin kas kütlesini ve gücünü artırdığı, kazein proteininin ise kilo kaybı sırasında kas kütlesini korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. 

Başta da belirttiğimiz gibi genel kullanım amacı vücut geliştirmek ve kas kütlesini arttırmaktır.

Soya proteininin kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve bezelye proteininin kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.