Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

Sağlıklı bir yaşam için bireylerin dengeli ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Bunun için vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminlerin yeterli miktarda alınması önemlidir. Ancak bu değerlerin yeterli oranda alınabilmesi için her bir birey için en oranda ihtiyaç olduğu tespit edilmelidir.

Özellikle yoğun egzersiz programları içerisinde ağır spor yapan sporcular için günlük protein ihtiyacı normal insanlara oranla çok daha fazla olacaktır. Bunun için günlük protein ihtiyacı hesaplama yöntemlerini bilmek ve bu hesaplamalara göre günlük protein ihtiyacını karşılamak gerekir. 

Hepsiprotein.com günlük protein i̇htiyacı hesaplama aracı ile vücudunuzun ihtiyacı kadar protein almanız çok kolay.

Yaş, cinsiyet, boy, kilo ve hedefleriniz ile birlikte aktivite düzeyinizi hesaplayıp ihtiyacınız olan protein miktarını ortaya çıkartacaktır. Bu sayede yeterli protein almış olup eksik veya yüksek protein almanın önüne geçmiş olacaksınız.

Günlük Protein İhtiyacı Hesaplama

require
age should be in 14 to 80 range
require require

Günlük ...... Protein İhtiyacınız var

Günlük protein ihtiyacı

Bir bireyin yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yapılan bilimsel açıklamalarda mevcut vücut ağırlığının 0,8/1 oranında protein alımına ihtiyaç duyulmaktadır. Örneklendirdiğimizde 70 kilogram bir insanın günlük en az 56 gram protein alması gerekir. Eğer bu değerin altında bir protein alımı olursa bu durumda vücut bu protein ihtiyacını kas depolarından karşılayacaktır. Bu surumun sürekli devam etmesi sonucunda da kas dokusunda zayıflama ve buna bağlı sağlık sorunları oluşacaktır. 

Gündelik yaşamda bireylerin protein ihtiyacı belirlenmişken bazı durumlarda bu oranlarda artış olmaktadır. Özellikle sporcuların protein ihtiyacı normal bireylere oranla daha fazladır. Dayanıklılık sporu yapan sporcular için günlük protein alımı vücut ağırlığının 1,2/1,4 oranında olurken direnç egzersizi yapan sporcular için 1,7/1,8 oranında tespit edilmiştir. Düzenli olarak günlük 1,5-3 saat arasında antrenman yapan sporcular protein ihtiyacını yeterli düzeyde karşılayabilmek için bu oranlara dikkat etmelidir.

Bireylerin günlük protein ihtiyacı yaşa, mevcut kiloya, hedefe ve fiziksel aktivite seviyesine bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla sporcular günlük protein alımını hesaplarken bu değişkenleri göz önüne alarak bir hesaplama yapılmalıdır.  

Ayrıca kaliteli protein tozu ihtiyaçlarınız için kategorimizi ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Cinsiyete göre günlük protein ihtiyacı

Bireylerin günlük protein ihtiyacı kadınlara ve erkeklere göre değişiklik göstermektedir. Öncelikli olarak erkeklerin kas oranları kadınlara oranla daha fazladır. Bu nedenle mevcut kas kütlesinin korunabilmesi için erkeklerin günlük protein tüketiminin kadınlara nazaran kilo başına biraz daha fazla olması gerekir. kadınlarda da gebelik ve emzirme döneminde bu ihtiyaç daha fazla olacaktır. 

Günlük protein ihtiyacının fazlasını tüketmek

Sporcular için günlük protein tüketimi kas gelişimi için çok önemlidir. Her bir sporcunun günlük ortalama protein ihtiyacı değişiklik göstermektedir. Günlük ihtiyacın altında bir protein almak sporcuların gelişimini engellemekte ve kas kütlesinin zayıflamasına neden olmaktadır.

Düzenli yapılan spor aktivitelerinin sonucunda yeterli ve gerekli protein alınmazsa bu aktivitelerin kas gelişimine hiçbir faydası olmayacaktır. Aynı zamanda günlük ihtiyacın üzerinde alınan protein de sporcular için doğru olmayacaktır. Çünkü vücut günlük ihtiyacın üzerinde alınan proteini yağ olarak depolayacak ve böylelikle kas kütlesi ile birlikte yağ kütlesinde de artış olacaktır. Bunun için tüm besinlerde olduğu gibi protein alımlarında da vücudun ihtiyacı olan değerlerde, günlük ve düzenli bir alım gerekir.

Günlük almanız gereken protein miktarını belirledikten sonra dilerseniz protein tozu kategorimizi inceleyebilir, en kaliteli protein tozu markalarına en uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Proteinler, vücudun büyümesine ve onarılmasına yardımcı olan amino asitlere bölündükleri için yaşamın yapı taşları olarak bilinirler. Saçımız, cildimiz ve kaslarımız yediğimiz proteinden yapılır. Proteinler, bir ip üzerindeki boncuklar gibi birbirine bağlanan amino asitler adı verilen daha küçük moleküllerden oluşur. 

Bilimsel olarak proteinin 1 gramı 4 kaloridir.

Evet, protein kilo vermenize yardımcı olur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine göre sağlıklı insanlar için günlük protein ihtiyacı yaklaşık 0,8-1 gram/kg olarak hesaplanmaktadır. Yani ortalama 75 kg’lık bir kişinin günlük protein ihtiyacı 60-75 gram olmalıdır.

Protein alımı ile kas kütlesinin artması da kemik yoğunluğunun gelişmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, egzersiz yaparsanız kilo başına 1.8 gram ve yapmıyorsanız kilo başına 1.0 gram protein alım sınırınızı aşmamanıza yardımcı olur.

Yağsız kas kazanmak isteyenler için günde vücut ağırlığının kilogramı başına 2,0 gram protein eklemek gerekir. Antrenmandan hemen sonra doğru besinleri almak, özellikle kas büyümesi ve iyileşmesi için önemlidir.

250 gram Tavuk Göğsü 275 kaloridir. Kalori dağılımı: %11 yağ, %0 karbonhidrat, %89 protein biçimindedir.

50 gr yulaf içinde yaklaşık olarak 7,145 gr protein bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine göre sağlıklı bir insanın günlük protein ihtiyacının 0,8-1 gram/kg olduğu belirlenmiştir.

100 gr olan bir yumurtada 13 gr kadar protein vardır.

 • Yumurta
 • Yağsız Kırmızı Et
 • Tavuk Göğsü
 • Süt
 • Balık
 • Brüksel Lahanası
 • Ton Balığı
 • Yeşil Mercimek
 • Kabak Çekirdeği
 • Karides
 • Lor Peyniri
 • Brokoli
 • Yoğurt
 • Yer Fıstığı
 • Whey Protein Takviyesi
 • Çiğ Badem
 • Kinoa
 • Yulaf
 • Bulgur
 • Hindi Göğsü